W suwalskiej spółdzielni mleczarskiej "Sudowia" w ubiegłym roku rozpoczęto wytwarzanie artykułów UHT. Zakup linii technologicznej do produkcji mleka i śmietanek budził wiele emocji wśród członków spółdzielni. Obawiano się, czy zyskają one uznanie klientów.
Stajemy się zakładem wyspecjalizowanym jeśli chodzi o nasze sery typu holenderskiego, typu parmezan i również od roku czasu produkujemy mleko UHT i śmietanki UHT. Zaprzestaliśmy produkować napoje fermentowane. Jednak źle się dzieje u nas w branży mleczarskiej, że większy zakład chce produkować wszystko. Wtedy się nie zapewni ani jakości, jednym słowem standardu na który oczekuje i którego poszukuje konsument – stwierdziła Bożena Dobrzyń z "Sudowii".
Mleko trafiające do zakładu w Suwałkach jest produkowane w 1300 gospodarstwach. Pięć lat temu było ich trzykrotnie więcej.
Produkcja wyrobów UHT, ale również serów, masła czy twarogów odbywa się zgodnie z normami unijnymi. Mleczarnia posiada certyfikat zarządzania ISO 9002. z chwilą wejścia do Unii nie powinna mieć problemów ze sprzedażą wyrobów w Polsce, jak i innych krajach. Spółdzielnia od 6 lat eksportuje sery do USA. Po integracji liczy także na europejskich konsumentów. Takich mleczarni w Polsce jest coraz więcej. Ale nadal ponad połowa zakładów nie spełnia unijnych wymagań. Bruksela zapowiada ostre działania w tej branży, które mogą doprowadzić w efekcie do zamknięcia obiektów, które nie zdążą przeprowadzić modernizacji w uzgodnionych wcześniej terminach.