Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Spółdzielczy eksporterzy produktów mleczarskich

10 listopada 2006

Targi Mleko-Expo to nie tylko czas na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych klientów. To także czas na uhonorowanie najlepszych spółdzielczych eksporterów w 2005 r. Agencja Rynku Rolnego jako administrator handlu z krajami poza UE ma ten zaszczyt nagradzać najlepszych eksporterów.

Pierwsze miejsce wśród spółdzielczych eksporterów w 2005 r. zajęła Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokim Mazowieckim, drugie – Spółdzielnia Mleczarska „Ostrołęka” w Ostrołęce, trzecie – OSM w Radomsku. Na kolejnych miejscach od czwartego do dziesiątego uplasowały się: Spółdzielnia Mleczarska „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim (IV), OSM Łowicz (V), OSM Krasnystaw (VI), Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska „Ostrowia” w Ostrowi Mazowieckiej (VII), OSM w Kole (VIII), Spółdzielnia Mleczarska w Łapach (IX) i OSM we Włoszczowie (X). Wszyscy laureaci otrzymali puchary prezesa ARR.

Agencja Rynku Rolnego administruje obrotem towarowym z zagranicą i wydaje pozwolenia na przywóz i wywóz produktów na rynku mleka oraz wypłaca refundacje wywozowe (dopłaty eksportowe) do produktów mleczarskich (mleka w proszku, masła, serów i śmietany). W sumie od akcesji z Unią Europejską agencja wypłaciła przedsiębiorcom z tej branży 242 mln PLN dopłat do eksportu produktów (do ponad 100 tys. ton produktów). Najważniejszymi rynkami zbytu polskich produktów poza krajami UE są nadal kraje byłej WNP, w tym głównie Rosja i Ukraina. Polscy eksporterzy lokują również produkty na rynkach innych krajów np. Ameryki Północnej i Południowej oraz w krajach Azji Środkowej. Głównymi kierunkami eksportu mleka w proszku była Algieria, Egipt, Arabia Saudyjska, Wietnam i Kuba. Masło wywożono przede wszystkim do Maroka, Meksyku i Rosji. Około 70% serów wywożonych z Polski trafiło na rynek rosyjski. Sery eksportowane były również na Ukrainę, jak również do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Tunezji.

Tylko w tym roku w okresie od 01.01.2006r. do 30.10.2006r. ARR wypłaciła refundacje do 36 366 ton, na kwotę blisko 72 mln PLN.


O refundację wywozową (wypłacaną przez ARR) można ubiegać się zgodnie z ogólnymi zasadami handlu zagranicznego.

Obecnie na rynku mleka obowiązują następujące stawki refundacji (dopłat eskportowych):
pełnego mleka w proszku - stawka refundacji - 52,00 EUR/100 kg,
masła 82% - stawka refundacji - 99,50 EUR/100 kg,
bezwodnego tłuszczu mlecznego - stawka refundacji - 124,18 EUR/100 kg,
serów - stawka refundacji - od 8,15 EUR/100 kg do 45,14 EUR/100 kg.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę