Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polskie mleko rośnie w siłę

2 października 2006

Polska jest jednym z czołowych potentatów mleczarskich w Unii Europejskiej. Jednak, aby dalej się rozwijać przemysł mleczarski musi postawić na poprawę jakości i utrzymanie konkurencyjnych cen. Szansę na większe limity produkcji są bowiem nie wielkie.

W Augustowie rozpoczęło się forum, "Polska spółdzielczość mleczarska w unii Europejskiej- szanse i zagrożenia". Zdaniem uczestników spotkania klucz do rozwoju tego sektora gospodarki leży w poprawianiu jakości a nie zwiększaniu ilości. Na zwiększenie przez Brukselę kwot produkcji raczej nie ma co liczyć.

- W tej chwili trudno jest mówić o jakimkolwiek zwiększeniu kwot mlecznych bo w 2000 roku były wynegocjowane kwoty dla wszystkich krajów łącznie z nowymi. – powiedział Emmanuel Petel - Komisja Europejska.

Komisja Europejska obiecuje jedynie ze za dwa lata zostanie przedstawiony raport dotyczący funkcjonowania kwot mlecznych. Będą w nim omówione wady i zalety tego systemu oraz różne warianty reform. Jak zapowiada Ministerstwo Rolnictwa Polska będzie walczyć o likwidacje kwot mlecznych. - Polska produkuje mleko w miarę najtaniej w Europie. Są kraje gdzie cena mleka jest czterokrotnie wyższa i koszty produkcji też są wyższe. Czyli my mamy pewna przewagę. – twierdzi Zofia Krzyżanowska – ministerstwo rolnictwa.

Jednak w Unii liczy się nie tylko cena ale też jakość. Dlatego w przypadku otwarciu rynku mleczarskiego w Europie trzeba się liczyć z tym że przetrwają tylko najlepsi.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę