OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Polskie mleko rośnie w siłę

2 października 2006

Polska jest jednym z czołowych potentatów mleczarskich w Unii Europejskiej. Jednak, aby dalej się rozwijać przemysł mleczarski musi postawić na poprawę jakości i utrzymanie konkurencyjnych cen. Szansę na większe limity produkcji są bowiem nie wielkie.

W Augustowie rozpoczęło się forum, "Polska spółdzielczość mleczarska w unii Europejskiej- szanse i zagrożenia". Zdaniem uczestników spotkania klucz do rozwoju tego sektora gospodarki leży w poprawianiu jakości a nie zwiększaniu ilości. Na zwiększenie przez Brukselę kwot produkcji raczej nie ma co liczyć.

- W tej chwili trudno jest mówić o jakimkolwiek zwiększeniu kwot mlecznych bo w 2000 roku były wynegocjowane kwoty dla wszystkich krajów łącznie z nowymi. – powiedział Emmanuel Petel - Komisja Europejska.

Komisja Europejska obiecuje jedynie ze za dwa lata zostanie przedstawiony raport dotyczący funkcjonowania kwot mlecznych. Będą w nim omówione wady i zalety tego systemu oraz różne warianty reform. Jak zapowiada Ministerstwo Rolnictwa Polska będzie walczyć o likwidacje kwot mlecznych. - Polska produkuje mleko w miarę najtaniej w Europie. Są kraje gdzie cena mleka jest czterokrotnie wyższa i koszty produkcji też są wyższe. Czyli my mamy pewna przewagę. – twierdzi Zofia Krzyżanowska – ministerstwo rolnictwa.

Jednak w Unii liczy się nie tylko cena ale też jakość. Dlatego w przypadku otwarciu rynku mleczarskiego w Europie trzeba się liczyć z tym że przetrwają tylko najlepsi.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę