Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

PiS: potrzebna rezolucja Sejmu ws. producentów mleka

24 września 2015
Posłowie PiS chcą, by Sejm przyjął rezolucję wzywającą rząd do podjęcia pilnych działań wspierających producentów mleka. Zdaniem polityków PiS te gospodarstwa w największym stopniu dotknęła ostatnia susza, a także m. in. rosyjskie embargo.

O konieczności przyjęcia rezolucji przekonywali podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Krzysztof Jurgiel, Henryk Kowalczyk i Robert Telus.

 
"Na rynku mleka panuje trudna sytuacja oraz występują takie problemy jak: obniżenie cen skupu mleka o 25 proc. w relacji do cen z ubiegłego roku, dalsze negatywne oddziaływanie embarga na polskie produkty mleczarskie na rynku rosyjskim, brak rekompensat za straty z tytułu suszy, destabilizacja na rynku mleka w Polsce w wyniku importu mleka surowego oraz konieczność zapłacenia kolejnych kar za przekroczenie kwot mlecznych w wysokości 160 mln euro przez 63,5 tys. gospodarstw rolniczych" - brzmi fragment projektu rezolucji.

 
Napisano w nim także, że zapowiedziana przez rząd pomoc z powodu suszy oraz propozycje wsparcia przez Komisje Europejską są niewystarczające.

 
Autorzy rezolucji proponują, aby Sejm zwrócił się do rządu, by ten pilnie wystąpił do KE o zmianę rozporządzenia wykonawczego komisji. Miałoby to umożliwić wprowadzenie trzyletniego okresu zawieszenia w pobieraniu opłat z tytułu kar za przekroczenie kwot mlecznych oraz sfinansowanie tych opłat z budżetu państwa.

 
Posłowie mieliby też wezwać rząd do ograniczenia skali importu mleka surowego do Polski oraz do "wyeliminowania nieuczciwych praktyk handlowych ze strony sieci handlowych, zagrażających stabilności na rynku mleka". Według autorów rezolucji, Sejm miałby również zobowiązać rząd do wsparcia dla sektora produkcji mleka ze środków zaproponowanych przez Komisję Europejską w kwocie 420 mln euro "z tytułu zagrożeń na rynku mleka i wieprzowiny".

 
Posłowie PiS poinformowali, że będą wnioskowali, aby punkt dotyczący rezolucji znalazł się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

 
Komisja Europejska poinformowała na początku września, że przeznaczy 500 mln euro na wsparcie dla producentów zmagających się z trudną sytuacją na rynkach rolnych. Z puli tej Polska otrzyma bezpośrednio 28,9 mln euro.

 
Całkowita kwota pomocy, która trafi bezpośrednio do państw członkowskich, wyniesie 420 mln euro. Pozostałe 80 mln euro z puli wsparcia ma być przeznaczone na inne instrumenty, takie jak promocja produktów rolnych, dopłaty do przechowywania mięsa wieprzowego i mleka.

 
Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił w ubiegłym tygodniu, że Polska dostanie 120 mln zł pomocy unijnej w ramach kryzysu rynkowego, w której w małym stopniu uwzględniono tzw. pomoc suszową. Minister chce, aby 100 mln zł trafiło do producentów mleka.

POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę