Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Mleczne desery w letniej kuchni

7 września 2015


Lato to czas największej aktywności fizycznej zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Gdy słońce przyjemnie grzeje chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu – uprawiamy sport, chodzimy na spacery, urządzamy pikniki, relaksujemy się pod chmurką korzystając z kilku miesięcy wspaniałej pogody.


Większa aktywność ruchowa to także większe zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, które zapewnią mu siłę, energię i dobrą formę. Ale jak temu sprostać, gdy w upalne dni apetyt nam nie dopisuje i często rezygnujemy z regularnych posiłków na rzecz przekąsek i deserów? Zadbajmy
o to, by te małe posiłki były pełnowartościowe!

Jeśli deser, to dobrze skomponowany

Szukając ochłody i orzeźwienia w upalne dni, chętnie sięgamy po desery. Idealnie sprawdzą się te przygotowane na bazie mleka i produktów mlecznych, wzbogacone sezonowymi owocami. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale też pełnowartościowe i pożywne „paliwo” dla naszego organizmu.
Mleko i przetwory mleczne należą bowiem do najbardziej wartościowych produktów spożywczych
i są niezbędnymi elementami zbilansowanej diety. Są doskonałym źródłem białka i dobrze przyswajalnego wapnia potrzebnego kościom i zębom, witamin A, D, B2, B12  oraz biopierwiastków, takich jak cynk, czy jod, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przetwory mleczne zaliczane są do produktów o wysokiej gęstości odżywczej, czyli takich, których nawet niewielka porcja dostarcza organizmowi sporo cennych składników budulcowych i odżywczych1.

Jogurt – agent specjalny do „spraw deserowych”

Najbardziej wszechstronnym składnikiem letnich deserów jest jogurt. Wystarczy zmiksować go
z ulubionym owocami, zamrozić i po kilku godzinach możemy się cieszyć pysznymi lodami. Jogurt stanowi także doskonałą bazę dla orzeźwiających koktajli owocowych. Połączony z ulubionymi owocami, z dodatkiem mięty i lodu nie tylko ugasi pragnienie, ale zaspokoi głód i doda energii
w środku aktywnego dnia. Zawarte w nim witaminy B2 i B12 oraz jod wpływające na układ nerwowy pomogą zwalczyć również zmęczenie.
Kubeczek jogurtu z ulubionymi dodatkami: owocami, orzechami, czy płatkami to przekąska doskonała dla zapracowanych. Szybka w przygotowaniu, ale pełnowartościowa i smaczna. Jogurt – naturalny lub owocowy - to także dobry pomysł na wzbogacenie dań, takich jak naleśniki czy pierogi lub sałatki owocowe.
Po jogurt śmiało mogą sięgać nawet osoby dbające o linię – w wersji naturalnej, niedosładzany i bez dodatków w postaci czekolady czy posypki, ma stosunkowo niewiele kalorii, za to sporo pełnowartościowego białka, które daje poczucie sytości i sprawia, że nie czujemy się głodni.

Jeśli nie jogurt to…

Mleko i ser! Mleko z powodzeniem zastąpi jogurt lub kefir w koktajlach. Takie smakowe mleko
z dodatkiem kakao lub zmiksowane z owocami i lodem doda nam ochłody w upalne dni, gdy zapotrzebowanie organizmu na płyny jest dużo większe. Białe sery możemy natomiast wykorzystać do przygotowania pierogów lub naleśników, które podane z owocami chętnie zjemy zarówno na obiad, jak i deser.
Dobrym pomysłem deserowym są sałatki owocowe. Dlaczego nie dodać do nich sera, który uczyni je bardziej pożywnymi? Popularnym tego typu letnim połączeniem jest arbuz i ser feta. Słodycz arbuza zostaje przełamana słonawym smakiem fety, dzięki czemu sałatka jest lekka i orzeźwiająca. Ser feta, ricotta, czy śmietankowy twaróg idealnie komponują się również z innymi sezonowymi owocami – porzeczkami, truskawkami, borówkami. Wystarczy dodać kilka listków mięty, lekki dressing na bazie balsamico i odrobiny miodu i letnia sałatka gotowa!



***

O Polskiej Izbie Mleka

Polska Izba Mleka (PIM) jest największą organizacją branży mleczarskiej w Polsce. Została utworzona z inicjatywy spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm z nimi współpracujących. Liczy ponad 70 członków,
a wśród  podmiotów zrzeszonych znajdują się największe firmy mleczarskie  i związane z branżą mleczarską. Głównym celem PIM  jest współpraca członków i partnerów Izby na rzecz rozwoju i promocji polskiego mleczarstwa zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

O Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) została utworzona w 1995 roku. Jest organizacją niezależną, dobrowolną i samorządną. Zrzesza ponad 9 200 członków skupionych w 18 związkach regionalnych hodowców bydła i producentów mleka oraz w Polskim Związku Bydła Simentalskiego i Krajowym Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego.

POWIĄZANE

Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: “Międzyn...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę