Lato to czas największej aktywności fizycznej zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Gdy słońce przyjemnie grzeje chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu – uprawiamy sport, chodzimy na spacery, urządzamy pikniki, relaksujemy się pod chmurką korzystając z kilku miesięcy wspaniałej pogody.
Większa aktywność ruchowa to także większe zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, które zapewnią mu siłę, energię i dobrą formę. Ale jak temu sprostać, gdy w upalne dni apetyt nam nie dopisuje i często rezygnujemy z regularnych posiłków na rzecz przekąsek i deserów? Zadbajmy
o to, by te małe posiłki były pełnowartościowe!
Jeśli deser, to dobrze skomponowany
Szukając ochłody i orzeźwienia w upalne dni, chętnie sięgamy po desery. Idealnie sprawdzą się te przygotowane na bazie mleka i produktów mlecznych, wzbogacone sezonowymi owocami. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale też pełnowartościowe i pożywne „paliwo” dla naszego organizmu.
Mleko i przetwory mleczne należą bowiem do najbardziej wartościowych produktów spożywczych
i są niezbędnymi elementami zbilansowanej diety. Są doskonałym źródłem białka i dobrze przyswajalnego wapnia potrzebnego kościom i zębom, witamin A, D, B2, B12 oraz biopierwiastków, takich jak cynk, czy jod, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przetwory mleczne zaliczane są do produktów o wysokiej gęstości odżywczej, czyli takich, których nawet niewielka porcja dostarcza organizmowi sporo cennych składników budulcowych i odżywczych1.
Jogurt – agent specjalny do „spraw deserowych”
Najbardziej wszechstronnym składnikiem letnich deserów jest jogurt. Wystarczy zmiksować go
z ulubionym owocami, zamrozić i po kilku godzinach możemy się cieszyć pysznymi lodami. Jogurt stanowi także doskonałą bazę dla orzeźwiających koktajli owocowych. Połączony z ulubionymi owocami, z dodatkiem mięty i lodu nie tylko ugasi pragnienie, ale zaspokoi głód i doda energii
w środku aktywnego dnia. Zawarte w nim witaminy B2 i B12 oraz jod wpływające na układ nerwowy pomogą zwalczyć również zmęczenie.
Kubeczek jogurtu z ulubionymi dodatkami: owocami, orzechami, czy płatkami to przekąska doskonała dla zapracowanych. Szybka w przygotowaniu, ale pełnowartościowa i smaczna. Jogurt – naturalny lub owocowy - to także dobry pomysł na wzbogacenie dań, takich jak naleśniki czy pierogi lub sałatki owocowe.
Po jogurt śmiało mogą sięgać nawet osoby dbające o linię – w wersji naturalnej, niedosładzany i bez dodatków w postaci czekolady czy posypki, ma stosunkowo niewiele kalorii, za to sporo pełnowartościowego białka, które daje poczucie sytości i sprawia, że nie czujemy się głodni.
Jeśli nie jogurt to…
Mleko i ser! Mleko z powodzeniem zastąpi jogurt lub kefir w koktajlach. Takie smakowe mleko
z dodatkiem kakao lub zmiksowane z owocami i lodem doda nam ochłody w upalne dni, gdy zapotrzebowanie organizmu na płyny jest dużo większe. Białe sery możemy natomiast wykorzystać do przygotowania pierogów lub naleśników, które podane z owocami chętnie zjemy zarówno na obiad, jak i deser.
Dobrym pomysłem deserowym są sałatki owocowe. Dlaczego nie dodać do nich sera, który uczyni je bardziej pożywnymi? Popularnym tego typu letnim połączeniem jest arbuz i ser feta. Słodycz arbuza zostaje przełamana słonawym smakiem fety, dzięki czemu sałatka jest lekka i orzeźwiająca. Ser feta, ricotta, czy śmietankowy twaróg idealnie komponują się również z innymi sezonowymi owocami – porzeczkami, truskawkami, borówkami. Wystarczy dodać kilka listków mięty, lekki dressing na bazie balsamico i odrobiny miodu i letnia sałatka gotowa!
***
O Polskiej Izbie Mleka
Polska Izba Mleka (PIM) jest największą organizacją branży mleczarskiej w Polsce. Została utworzona z inicjatywy spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm z nimi współpracujących. Liczy ponad 70 członków,
a wśród podmiotów zrzeszonych znajdują się największe firmy mleczarskie i związane z branżą mleczarską. Głównym celem PIM jest współpraca członków i partnerów Izby na rzecz rozwoju i promocji polskiego mleczarstwa zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
O Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) została utworzona w 1995 roku. Jest organizacją niezależną, dobrowolną i samorządną. Zrzesza ponad 9 200 członków skupionych w 18 związkach regionalnych hodowców bydła i producentów mleka oraz w Polskim Związku Bydła Simentalskiego i Krajowym Związku Hodowców Czerwonego Bydła Polskiego.6166684
1