europejskie forum rolników 2025

Kociewskie innowacje

6 listopada 2009
Zwiedzając stoiska na XVIII Targach Mleczarskich "MLEKO - EXPO 2009" można było odnieść nieodparte wrażenie, iż branża mleczarska powoli wychodzi z kryzysu i następuje lekki wzrost cen produktów mleczarskich, a także skupu mleka. Że branża umiała dostosować pracę swoich zakładów do warunków rynkowych i dlatego dobrze radzi sobie z kryzysem. Świadczą o tym między innymi wyniki w handlu zagranicznym - 30 proc. tej produkcji trafia do różnych krajów świata. Zadziwiają także innowacje.

     
     


Oto niewielka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Starogardzie Gdańskim zdobyła się na coś, na co wedle posiadanej przez panią prezes Zarządu - Beatę Oworuszko jeszcze nikt się nie zdobył. Są nimi stosowane po raz pierwszy w naszym kraju a być może i w świecie biodegradowalne opakowania do masła. Tradycyjnie masło pakuje się w pergamin i bardzo cienką folię aluminiową, by chronić produkt przed światłem, czyli promieniami UV, które przyśpieszają jego jełczenie. Kociewskiej spółdzielni udało się znaleźć w Anglii producenta biodegradowalnego opakowania z kompostowalnej folii celulozowej NatureFlex oraz tłuszczoszczelnego pergaminu, które, jak stwierdzono w certyfikowanych laboratoriach, skutecznie chronią masło przed jełczeniem. Do połączenia obu komponentów opakowania oraz nadruku użyto kompostowalnych i biodegradowalnych farb oraz kleju. Ponadto folia  NM łączy właściwości optyczne ze zwiększoną tzw. barierowością i dobrym utrzymaniem zgięcia.
Po raz pierwszy opakowanie zaprezentowano 15 września br. w czasie poznańskich Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych i Gastronomii  "Polagra Food" z okazji Światowego Dnia Opakowania. Opakowanie od razu  wzbudziło duże zainteresowanie zwiedzających i branży. Potem w 29 września na II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Przyszłość opakowań biodegradowalnych" zorganizowanej przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań i Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.

Spółdzielni udaje się dzięki takim i innym przedsięwzięciom łączyć tradycję z nowoczesnością i innowacyjnością. Dlaczego? Bo przy produkcji nie są używane ani konserwanty, ani utwardzacze, czy stabilizatory,  co zyskuje uznanie wśród klientów.

Produkują od 117 lat! prawdziwe masło a nie jakieś "mixy". Po czym poznać prawdziwe? Bo wyjęte z lodówki zachowuje twardość jak kamień, bo w smarowaniu zachowuje pewną strukturę, ciągnie się za nożem a na patelni natychmiast "bąbluje" tworząc trwałą, białą piankę. Masło jest produkowane bez dodatków nie pochodzących z mleka.

Z czego znana jest jeszcze kociewska spółdzielnia? Z wyśmienitych domowych twarogów "grani" i nowości - 18% śmietanki kulinarnej oraz twarogu extra śmietankowego mielonego.

Dodajmy, że OSM w Starogardzie Gdańskim przerabia mleko kupowane jedynie od 100 dostawców i dostarcza swe wyroby do wybranych sieci i sklepów oferujących artykuły mleczarskie najwyższej jakości. A to doceniają klienci.

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę