OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Interwencja na rynku mleka w 2001 r. 

19 czerwca 2002

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia Rocznego programu działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2001 r.  

Roczny program działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2001 r. spełnia wymogi określone w wyżej wymienionej ustawie. Założono, że formy interwencji realizowane w 2000 r. będą kontynuowane w 2001 r. W programie na 2001 r. uwzględniono zakres i formy interwencji na rynku produktów rolnych, wynikające z "Ustaleń w sprawie działań interwencyjnych na rynku rolnym w 2001 r.", zawartych 15 marca br. między stronami: rządową i związkową.

Na rynku mleka Agencja będzie prowadziła działania interwencyjne w formie dopłat (subwencji) do eksportu mleka w proszku, zgodnie z postanowieniami WTO. Na ich podstawie w 2001 r. możliwe jest subwencjonowanie przez Polskę 37 tys. ton mleka w proszku za 5,6 mln USD.

W 2001 r. agencja planuje skupić ok. 5 tys. ton masła. Zakupy interwencyjne będą realizowane w dwóch okresach:

I okres interwencji - od 1 kwietnia do 15 maja br. - agencja zakupi do 3 tys. ton masła wyprodukowanego od 1 marca br. w cenie 6,20 zł/kg (netto);

II okres interwencji - od 16 maja do 31 października br. - agencja zakupi ok. 2 tys. ton masła w cenie 8,30 zł/kg (netto).

W celu uzupełnienia zapasów rezerw państwowych ARR zakupi masło w ilościach przewidywanych w odrębnym planie. Łącznie działania interwencyjne agencji będą dotyczyły 15 tys. ton masła, w tym 12 tys. ton zakupionych będzie za środki ARR.

Warunkiem zakupu masła od wybranych producentów będzie skupowanie mleka surowego (w klasie ekstra) po cenie nie niższej niż określona w projekcie programu, tj.:

- w I okresie (od 1 kwietnia do 15 maja br.) - 0,70 zł/litr (bez VAT),

- w II okresie (od 16 maja do 31 października br.) - 0,85 zł/litr (bez VAT).

Mając na uwadze obowiązek dostosowywania form i instrumentów interwencji do obowiązujących w Unii Europejskiej, Agencja Rynku Rolnego w 2001 r. zamierza wprowadzić - w ograniczonym zakresie - na zasadzie pilotażu nowe instrumenty interwencji. Są to dopłaty do przechowywania: masła, półtusz wieprzowych i serów twardych. Na realizację tej formy interwencji założono wydatkowanie 13,5 mln zł.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę