MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Interwencja na rynku mleka w 2001 r. 

19 czerwca 2002

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia Rocznego programu działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2001 r.  

Roczny program działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2001 r. spełnia wymogi określone w wyżej wymienionej ustawie. Założono, że formy interwencji realizowane w 2000 r. będą kontynuowane w 2001 r. W programie na 2001 r. uwzględniono zakres i formy interwencji na rynku produktów rolnych, wynikające z "Ustaleń w sprawie działań interwencyjnych na rynku rolnym w 2001 r.", zawartych 15 marca br. między stronami: rządową i związkową.

Na rynku mleka Agencja będzie prowadziła działania interwencyjne w formie dopłat (subwencji) do eksportu mleka w proszku, zgodnie z postanowieniami WTO. Na ich podstawie w 2001 r. możliwe jest subwencjonowanie przez Polskę 37 tys. ton mleka w proszku za 5,6 mln USD.

W 2001 r. agencja planuje skupić ok. 5 tys. ton masła. Zakupy interwencyjne będą realizowane w dwóch okresach:

I okres interwencji - od 1 kwietnia do 15 maja br. - agencja zakupi do 3 tys. ton masła wyprodukowanego od 1 marca br. w cenie 6,20 zł/kg (netto);

II okres interwencji - od 16 maja do 31 października br. - agencja zakupi ok. 2 tys. ton masła w cenie 8,30 zł/kg (netto).

W celu uzupełnienia zapasów rezerw państwowych ARR zakupi masło w ilościach przewidywanych w odrębnym planie. Łącznie działania interwencyjne agencji będą dotyczyły 15 tys. ton masła, w tym 12 tys. ton zakupionych będzie za środki ARR.

Warunkiem zakupu masła od wybranych producentów będzie skupowanie mleka surowego (w klasie ekstra) po cenie nie niższej niż określona w projekcie programu, tj.:

- w I okresie (od 1 kwietnia do 15 maja br.) - 0,70 zł/litr (bez VAT),

- w II okresie (od 16 maja do 31 października br.) - 0,85 zł/litr (bez VAT).

Mając na uwadze obowiązek dostosowywania form i instrumentów interwencji do obowiązujących w Unii Europejskiej, Agencja Rynku Rolnego w 2001 r. zamierza wprowadzić - w ograniczonym zakresie - na zasadzie pilotażu nowe instrumenty interwencji. Są to dopłaty do przechowywania: masła, półtusz wieprzowych i serów twardych. Na realizację tej formy interwencji założono wydatkowanie 13,5 mln zł.


POWIĄZANE

Najnowsze opracowania ekonomistów z SGH pt. Koninktura w rolnictwie IV kwartał 2...

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę