Decyzję o prawnym zastrzeżeniu nazwy "feta" podjęła Komisja Europejska. Nazwa ta jest oficjalnie zarezerwowana od poniedziałku dla sera owczego produkowanego tradycyjnymi metodami w wybranych regionach Grecji.
Komisja Europejska podjęła decyzję po tym, gdy sprawą nie zajęła się w dopuszczalnym terminie Rada Ministrów UE. Rozporządzenie obowiązuje od poniedziałku, ale inni niż greccy producenci serów typu feta, mają aż pięć lat, by słowo "feta" na opakowaniach swoich produktów zastąpić innym określeniem. Innym wyjściem jest zaprzestanie produkcji tego sera.
W Polsce ser typu "feta" jako jedyna produkuje Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego. Firma nie zamierza zaprzestać produkcji sera, nie planuje także zmiany jego kształtu i formy opakowania. Dostosuje się natomiast do decyzji KE, zmieniając nazwę swojego produktu.
W Unii Europejskiej znajduje się 600 produktów, do których należą przede wszystkim alkohole i sery, których nazwa wiąże się z określonym regionem i jest przez to chroniona. Gdy Polska wejdzie do Unii, co może nastąpić w 2004 roku, będzie miała trzy lata na podporządkowanie się zmianom. Z kolei na wniosek Polski na listę produktów chronionych może zostać wprowadzony np. oscypek.