Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Do końca lutego ARR wyda decyzje o przydziale kwot mlecznych

27 lutego 2004

Do końca lutego 2004 roku Agencja Rynku Rolnego wyda ponad 430 tys. decyzji przyznających indywidualne kwoty mleczne dla dostawców hurtowych i bezpośrednich - poinformował prezes ARR Zbigniew Izdebski na czwartkowej konferencji prasowej.

Dyrektor Biura Mleka, Maria Pawłowska, wyjaśniła, że do 25 lutego br. oddziały terenowe ARR wydały ponad 353 tys. decyzji dotyczących przydziału kwot dla dostawców hurtowych, co stanowi niemal 100 proc. ogólnej liczby wnioskodawców, oraz ponad 51 tys. decyzji (64 proc. wnioskodawców) w sprawie kwot bezpośrednich.

Pawłowska poinformowała, że od kwietnia 2004 roku producent mleka nie posiadający decyzji o przyznaniu indywidualnej kwoty mlecznej nie będzie mógł sprzedawać mleka do mleczarni.

Po zakończeniu wydawania kwot indywidualnych Agencja przystąpi do wydawania indywidualnych kwot mlecznych z krajowej rezerwy.

Poprzedni sposób rozdziału dodatkowych limitów opartych był na zasadzie kolejności zgłoszonych wniosków. Zasada ta spowodowała, że już w styczniu tego roku do oddziałów Agencji wpłynęło ponad 57 tys. wniosków, w których producenci wnioskowali o przydział kwoty w wysokości 3,3 mld kg mleka, podczas gdy kwota do rozdysponowania wynosi 1,3 mld kg.

Obecnie obowiązujące zasady, uchwalone w lutym 2004 roku, preferują przy rozdziale kwoty rezerwowej dostawców hurtowych i bezpośrednich, którzy mogą udokumentować wzrost sprzedaży mleka do mleczarni oraz rolników rozpoczynających produkcję mleka.

Pawłowska poinformowała, że w marcu br. oddziały ARR będą wydawać decyzje o kwotach tym rolnikom, którzy rozpoczęli produkcję po zakończeniu roku referencyjnego, tak by po 1 kwietnia br. mogli oni wprowadzać mleko do obrotu.

Dyrektor poinformowała, że w decyzji o przyznaniu indywidualnej kwoty mlecznej dostawca jest przypisany do podmiotu skupującego tj. do mleczarni, którą zadeklarował we wniosku. Każda zmiana podmiotu skupującego musi być zgłoszona do Agencji.

Rolnik może wybierać, komu sprzedaje mleko, ale każda druga i kolejne zmiany podmiotu skupującego powodują zabranie 5 proc. przyznanej kwoty mlecznej - zaznaczyła Pawłowska.


POWIĄZANE

Po wybuchu choroby niebieskiego języka w Europie w 2023 r., wirus choroby niebie...

21 października br. OSM Piątnica rozpoczyna kampanię promującą śmietanę 18%. W s...

Pracownicy z terenów objętych powodzią zaczynają masowo sięgać po zwolnienia lek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę