OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Biała interwencja

7 lipca 2005

To nierówna konkurencja - narzekają polskie mleczarnie, które z powodu rygorystycznych przepisów nie mogą wziąć udziału w unijnej interwencji. Podobnych problemów nie mają firmy z państw starej Unii Europejskiej. To głównie one korzystają z unijnej pomocy.

Wszystko wskazuje na to, że Polska nie wykorzysta sporej części pieniędzy na interwencję, które wynegocjowaliśmy z Unią Europejską. Teoretycznie już moglibyśmy skorzystać z interwencyjnego zakupu mleka w proszku i masła. Ceny tych towarów spadły bowiem na tyle, że działająca w imieniu Brukseli Agencja Rynku Rolnego już w marcu ogłosiła rozpoczęcie skupu.

W całej Unii Europejskiej do sprzedaży zgłoszono 25 tysięcy ton masła i 5 tysięcy ton mleka w proszku. Tymczasem wniosków od polskich producentów prawie w ogóle nie ma. Na mleko w proszku nie wpłynął, ani jeden. A w przypadku masła jest ich, 32, ale opiewają tylko na tysiąc sto ton. Tymczasem zdaniem mleczarzy interwencja jest konieczna.

Mleczarze domagają, aby rząd zajął się w Brukseli sprawą zmiany niekorzystnych przepisów. Twierdzą, że na tak wysokie zabezpieczenia stać tylko bogate zachodnioeuropejskie firmy i to tylko one z niej korzystają. Unijna interwencja na rynku mleka potrwa do końca sierpnia.


POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę