MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Żywienie przepiórek japońskich

18 grudnia 2002

Przepiórki japońskie maja bardzo wysokie potrzeby pokarmowe i żywienie ich wymaga dużo staranności i stosowania pasz o najwyższej jakości. Wydaje się, że brak znajomości potrzeb pokarmowych jest częstą przyczyną niepowodzeń w chowie i hodowli tych ptaków. Przemiana materii jest u nich zdecydowanie szybsza niż u pozostałych kuraków.

Jednodniowe pisklę przepiórki po 7 tygodniach jest dorosłym ptakiem (u kury po 22 tygodniach), a jajo przepiórcze w porównaniu do masy nioski jest dwukrotnie większe od kurzego. Stąd stosowanie mieszanek paszowych dla kurcząt, czy niosek kurzych typu DKA-Starter, DKA-Grower, DJ-1, itp., jest niewłaściwe, gdyż zawartość składników pokarmowych i związków biologicznie aktywnych jest w nich zbyt niska.

Niewskazane jest także, często spotykane w praktyce, wzbogacanie mieszanek kurzych poprzez domieszkę mączki mięsnej lub rybnej. Wprawdzie zabieg taki zwiększa poziom białka lecz jednocześnie zmniejsza koncentrację pozostałych składników pokarmowych np. energii i witamin. Przepiórki powinny być żywione pełnoporcjowymi mieszankami dla przepiórek, bowiem tylko one są w stanie pokryć ich wysublimowane potrzeby pokarmowe i w konsekwencji gwarantować dobre przyrosty i wysoką nieśność.

Niestety jak dotychczas z powodu małego pogłowia tych ptaków, brak jest na rynku gotowych mieszanek dla przepiórek. W takiej sytuacji hodowca zmuszony jest do ich produkcji we własnym zakresie. Fakt ten należy traktować jako okresowy, gdyż generalnie mieszanki paszowe powinny produkować wyspecjalizowane wytwórnie, a nie hodowcy. Oczywistym jest, że w hodowli amatorskiej, gdzie nie produkcyjność lecz przyjemność obcowania z przepiórkami jest celem nadrzędnym, wszelkiego rodzaju "domowe" sposoby żywienia są dopuszczalne. Z reguły są one znacznie bardziej pracochłonne lecz codzienne przyrządzanie karmy dla swoich pupili, to jeden z najważniejszych elementów hodowli hobbystycznej. 

Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe

Żywienie piskląt

Żywienie ptaków rzeźnych

Żywienie ptaków nieśnych

Autor: prof. dr hab. Andrzej Rutkowski

Akademia Rolnicza w Poznaniu

Materiał został udostępniony dzięki uprzejmości redakcji miesięcznika fauna&flora:fauna@opole.home.pl


POWIĄZANE

W dniu 18 grudnia br. odbyło się śniadanie prasowe Krajowej Rady Drobiarstwa – I...

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę