aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Użytkowanie mięsne – wartość odżywcza mięsa przepiórek

18 grudnia 2002

Przepiórki można użytkować także w kierunku mięsnym. We Włoszech i Francji tuszka przepiórcza jest wysoko cenionym i często konsumowanym przysmakiem. W celu pozyskania mięsa przepiórczego do uboju przeznacza się nadwyżki młodych samców, ptaki obojga płci po intensywnym tuczu oraz ptaki starsze po zakończeni okresu reprodukcji. Ubój przepiórek można przeprowadzić w dwojaki sposób. Przez przerwanie kręgów szyjnych, bez skrwawienia tak jak ma to miejsce w uboju gołębi, lub tez przez skrwawienie, przecinając z zewnątrz tętnice szyjne, tak jak u drobiu.

Najbardziej przydatne w kierunku użytkowanie mięsnego są przepiórki rasy Faraon odznaczające się wyższą masą ciała niż inne rasy i odmiany przepiórek. Tuszki młodych przepiórek tej rasy mogą osiągnąć masę od 120 do 140 gram.

Ubój młodych nadliczbowych samców należy przeprowadzić w siódmym, a przepiórek brojlerów w 6 tygodniu życia. Wydajność rzeźna młodych samców wynosi 72%, a samic 67%. Znacznie mniejsza wydajność rzeźna samic ubijanych w tym samym wieku wynika z faktu, że samice przepiórki w 7 tygodniu życia są dojrzałe rozpłodowo i mają w pełni rozwinięty układ rozrodczy. Dlatego też samice należy ubijać wcześniej tj. w 6 tygodniu. Wydajność rzeźna przepiórek jest zbliżona do wydajności uzyskanej u kurcząt brojlerów  (69-82%), niższa niż u indyków (77-82%) i wyższa niż u gęsi (60-63%).

Przepiórki mają bardziej rozwinięte mięśnie piersiowe, niż inne gatunki ptaków domowych. Stanowią od 25 do 30% masy tuszki, natomiast u kurcząt 20-22%, u indyków 21-26%, a u gęsi 15-16%. W porównaniu do tuszek innych gatunków ptaków domowych tuszka przepiórcza zawiera ponadto najmniej kości od 8,5 do 11,5%. 

Mięśnie piersiowe przepiórek charakteryzują się specyficznym składem chemicznym, co świadczy o ich wysokiej wartości odżywczej. Zawierają mniej wody, a więcej białka, tłuszczu i związków mineralnych niż mięśnie piersiowe kurcząt brojlerów i indyków. Ponadto włókna mięsa przepiórczego są zdecydowanie delikatniejsze i cieńsze. W mięśniu piersiowym przeważają włókna czerwone nad białymi. Barwa mięśni piersiowych przepiórek jest więc ciemniejsza niż u kurcząt i indyków, ale jaśniejsza niż u gęsi.

Do uboju przeznacza się także ptaki starsze, po zakończeniu okresu użytkowania nieśnego. Mięśnie piersiowe samic starszych zwierają jednak mniej wody i więcej białka i tłuszczu. Mięso takie poza tym, że jest kruche, jest także twarde i najlepiej przeznaczyć je na rosół. Niewielką poprawę cech sensorycznych można osiągnąć przez ubijanie starszych przepiórek przez przerwanie kręgów szyjnych, bez skrwawienia.

Autor: prof. dr hab. Andrzej Rutkowski

Akademia Rolnicza w Poznaniu

Materiał został udostępniony dzięki uprzejmości redakcji miesięcznika fauna&flora: fauna@opole.home.pl


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę