aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

USA: Senat o ptasiej grypie

26 lutego 2004

Władze USA zapanują nad groźnymi infekcjami zwierząt hodowlanych – twierdzi administracja George'a Busha. Senat prowadzi przesłuchania m.in. w sprawie ptasiej grypy, której przypadki wykryto ostatnio na targach zwierzęcych w Houston.

Niedawno odnotowano w Stanach Zjednoczonych chorobę szalonych krów, a teraz - ptasią grypę. Senat rozpoczął przesłuchania w tej sprawie. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo konsumentów i nakłonienie zagranicznych odbiorców, by nie rezygnowali z kupna amerykańskiej wołowiny i drobiu.

W Teksasie zabito i spalono już ponad 6 tys. kurcząt z farmy, gdzie przed tygodniem wykryto ptasią grypę. Na pozostałych teksańskich farmach zarządzono kwarantannę, a ludzi uspokaja się. - Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia w czasie procesu produkcyjnego na mięso, które trafia do supermarketów. Zarazić się można tylko bezpośrednio na targu od żywych, chorych kurczaków - powiedział dr Paul Glezen z Wyższej Szkoły Medycznej w Baylor.

Początkowo sądzono, że to łagodna odmiana ptasiej grypy. Ostatnie badania wykazały jednak, że to najbardziej zjadliwy wirus. Tymczasem chore egzemplarze znaleziono także na targach zwierzęcych w Houston, co może grozić rozprzestrzenieniem się choroby.

Nad chorobą szalonych krów i ptasią grypą trzeba szybko zapanować, choćby ze względu na interesy farmerów i przemysłu mięsnego. Już spada spożycie wewnętrzne, a przecież pokaźną część dochodów zapewniał amerykańskiemu rolnictwu także eksport mięsa.


POWIĄZANE

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Biuro Przedstawiciela Handlu USA po...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

Komisja ds. Konkurencji Republiki Południowej Afryki oraz niezależny organ podle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę