Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe zadanie dla jajek

25 czerwca 2004

Wiele białek, niezbędnych do leczenia ciężkich ludzkich chorób jest dziś produkowana przez zwierzęta i rośliny transgeniczne. Niezbędną do leczenia cukrzycy insulinę pracowicie syntetyzują zmodyfikowane genetycznie bakterie, wciąż trwają też badania, mające na celu wydajną produkcję zwierząt, wydzielających cenny hormon wzrostu, interferon i inne biofarmaceutyki do mleka.

Jest też druga, obiecująca opcja: stworzenie transgenicznych kur, które mogłyby te cenne leki... składać w jajkach. Takie rozwiązanie przyniosłoby wiele korzyści: wnętrze jajka jest sterylnym i bezpiecznym opakowaniem dla dodatkowego białka, produkcja jajek jest tania i przewidywalna, a kury, w przeciwieństwie do większych zwierząt, szybko się mnożą i łatwiej je utrzymać w wolnym od bakterii otoczeniu.

Na przeszkodzie w hodowli specjalnie zaprojektowanych kur stoi jednak biologia - cykl rozwojowy ptaków utrudnia uzyskanie zwierząt transgenicznych. Niezrażeni tymi problemami badacze z Katedry Biotechnologii Zwierząt Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy podjęli badania, które zaowocowały powstaniem kurzych chimer - organizmów, w których część komórek pochodziła nie od pierwotnego kurzego zarodka, lecz od dołączonego do niego drugiego organizmu. Większość powstały podczas badań chimer była zdrowa, a cześć z nich przekazywała nowonabyte geny swemu potomstwu. Dalsze badania biologów z Bydgoszczy będą się koncentrowały na doprowadzeniu do produkcji wprowadzonych chimerom białek bezpośrednio w jajowodzie kur.


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę