Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kury nioski nadal w nieulepszonych klatkach

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, w ubiegłym roku nadal prawie jedna trzecia kur niosek w UE utrzymywana była w nieulepszonych klatkach. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska (KE) opublikowała dane z dużego corocznego badania systemów utrzymania kur niosek w krajach Unii Europejskiej. Wynika z niego, że w 2010 roku nadal duża część kur utrzymywana była w nieulepszonych klatach starego typu.
Przeciętna liczba kur utrzymywanych w tym systemie wynosiła prawie 163 mln sztuk. To prawie jedna trzecia wszystkich utrzymywanych w Unii kur niosek, których liczba szacowana była na około 509 mln sztuk.
Jednak w czterech krajach Wspólnoty w ubiegłym roku nie stosowano już w ogóle nieulepszonych klatek - były to: Austria, Luksemburg, Niemcy i Szwecja. Jak wynika z danych KE w kolejnych siedmiu krajach, stan zaawansowania w wymianie klatek był znaczny, gdyż ponad 60 proc. kur utrzymywanych w systemach bateryjnych, żyło w klatkach nowego typu. Były to jednak kraje o stosunkowo niewielkim znaczeniu dla unijnej produkcji jaj. W kolejności od największego udziału pogłowia w ulepszonych klatkach były to: Łotwa, Węgry, Finlandia, Rumunia, Litwa, Dania i Malta.
Na drugim końcu skali znajdują się kraje takie jak: Grecja, Holandia, Belgia, Hiszpania i Irlandia. Udział kur w klatkach ulepszonych w ogólnej liczbie kur utrzymywanych w klatkach był w tych krajach mniejszy niż 20 proc. Według KE w ubiegłym roku w Polsce na ogólną liczbę prawie 30 mln kur niosek utrzymywanych w systemach bateryjnych, 7,6 mln kur niosek (26 proc.) utrzymywane było w klatkach nowego typu.
Warto także podkreślić, że są kraje, w których w produkcji jaj przeważają zdecydowanie tzw. systemy alternatywne, tj. chów ściółkowy, chów z wolnym wybiegiem i chów ekologiczny. I tak w Luksemburgu, Austrii i w Niemczech w systemach alternatywnych było przetrzymywane ponad 80 proc. całego pogłowia kur niosek. Duży udział przekraczający 50 proc. odnotowano również w Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Według danych KE w Polsce zaledwie 9 proc. kur utrzymywane było w takich systemach.


POWIĄZANE

Jak poinormowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Amerykanie po dość krót...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoim najnowszym komunikacie prognozuje...

Według informacji statystycznych Międzynarodowego Centrum Handlu (ITC) w 2023 ro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę