Tak wynika z rządowego projektu nowelizującego ustawę o ochronie zwierząt. Pierwszym czytaniem projektu zajmie się w lutym sejmowa komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Minimalne warunki utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich określało do tej pory rozporządzenie ministra z 2 września 2003 r., ale w międzyczasie Unia Europejska zaostrzyła wymagania, w szczególności zaś Dyrektywa Rady 2007/43/WE, zobowiązującą państwa członkowskie do wprowadzenia od 30 czerwca 2010 minimalnych zasad ochrony (np. zagęszczenia w kurniku) kurcząt utrzymywanych w celu pozyskania mięsa.
Osoby opiekujące się kurczętami, jak wynika z rozporządzenia, będą zobowiązane do odbycia szkoleń w zakresie obejmującym znajomość przepisów oraz zagadnień związanych z dobrostanem kurcząt. W art. 12a projektu określono warunki, które muszą spełnić opiekunowie kurcząt brojlerów. Proponuje się, aby opiekunami kurcząt brojlerów były osoby, które ukończą szkolenie w zakresie określonym w ustawie. Ponadto proponuje się uznać za wystarczające wcześniej nabyte i udokumentowane kwalifikacje w tym zakresie w stosunku do osób, które przed wejściem w życie ustawy sprawowały opiekę nad kurczętami brojlerami nieprzerwanie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 czerwca 2010 r., oraz osób, które odbyły szkolenia z zakresu warunków utrzymywania zwierząt gospodarskich w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 30 czerwca 2010 r. i posiadają zaświadczenie potwierdzające odbycie takiego szkolenia.
Proponuje się także, aby opiekunami kurcząt brojlerów mogli być właściciele gospodarstw, w których są utrzymywane kurczęta brojlery oraz absolwenci szkół prowadzących kształcenie w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.