BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Nasi hodowcy chcą dopłat do eksportu wieprzowiny poza Unię

20 października 2009
Polscy hodowcy chcą dopłat do eksportu wieprzowiny poza Unię Europejską. Zdaniem naszych hodowców, w pierwszej połowie tego roku eksport wieprzowiny z Unii zmalał o blisko 15%.  

Spadek eksportu unijnej wieprzowiny to efekt napływu tańszego mięsa zza Oceanu. Coraz częściej zamiast unijnej, drogiej wieprzowiny popyt znajduje mięso amerykańskie i brazylijskie, które zapełnia już półki u naszych Wschodnich sąsiadów.
A mniejszy popyt na unijną wieprzowinę spowodował jego nadprodukcję. W rezultacie spadły ceny także w Polsce, bo surowca nikomu już nie brakuje.
Janusz Rodziewicz, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP: boję się, że ten okres większej ilości mięsa nie potrwa długo. Bo to są cykliczne, nasze typowe fale, które się zmieniają. W tej chwili mamy pewną nadprodukcję.
Wygląda na to, że obawy przetwórców są jak najbardziej uzasadnione. W Brukseli rozpocząłby się starania nad przywróceniem dopłat do eksportu. Na razie taki pomysł zgłaszają polscy hodowcy. Ale wkrótce może się okazać, że takie rozwiązanie znajdzie szersze poparcie. Bo pogłowie tuczników w Unii zmalało zaledwie o kilka procent. Podczas gdy eksport mięsa wyraźnie hamuje.
Tadeusz Blicharski, Polskie Zrzeszenie Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: jeżeli coś takiego byłoby wprowadzone z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku jesienią, należałoby się spodziewać pewnego ożywienia na rynku. Jeżeli tego nie będzie, no, perspektywy nie są takie dobre.
W ubiegłym roku dzięki dopłatom do eksportu, udało się sprzedać poza Unię ponad 2,5 miliona ton mięsa.POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę