Naukowcy zastanawiają się, co zrobić dalej. Wg. „Feed International” z lutego 2004 zespół ekspertów zachodnio europejskich szacuje w skali światowej globalne koszty związane z BSE na 100 miliardów Euro.
Uważają, że była to największa klęska dla rządów, dla branży mięsnej i dla farmerów, a przede wszystkim dla 150 zmarłych z powodu BSE.
W raporcie opracowanym przez zespół prof. Cunninghama podana jest opinia, że dla wielu ekspertów sprawa powiązania choroby Creuzfeldta Jakoba z BSE nie jest udowodnione.
Raport EAAP (Europejskie Stowarzyszenie Produkcji Zwierzęcej) podkreśla, że sprawa BSE powoli wygasa i prawdopodobnie w najbliższej dekadzie nie powtórzy się. Duży optymizm na ten temat uwidacznia się w Kanadzie i USA. Jednak, w publikacjach przemawia strach przed szalonymi kosztami BSE.
Europa, głównie Wielka Brytania straciła ok. 92 miliardów Euro. Kanada z powodu tylko jednego przypadku BSE traci na eksporcie wołowiny 11 miliardów dolarów dziennie.
Choroba BSE objęła 22 kraje, w tym po 1 przypadku w Kanadzie i USA oraz w kraju o najbardziej restrykcyjnych przepisach jakim jest Japonia.
Naukowcy UE wzywają do ponownego przeanalizowania tego problemu w kierunku opracowania nowych norm i nowych środków zaradczych.