W ramach rutynowo prowadzonego monitoringu BSE bydła padłego w wieku powyżej 24 miesiąca życia, w zakładzie utylizacyjnym w Tarnowie Starym, powiat Kościan, województwo wielkopolskie, od padłej w dniu 15 stycznia 2004 r. sztuki pobrano próby i wysłano do badań w kierunku BSE do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu, a następnie do Miedzywojewódzkiej Pracowni Diagnostyki TSE w Lesznie.
W dniu 28 stycznia 2004 r. uzyskano wynik „dodatni” i zgodnie z obowiązującą procedurą powtórzono badania w Laboratorium Referencyjnym dla BSE w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, w którym ostatecznie potwierdzono w dniu 29 stycznia 2004 r., wynik „dodatni”.
Opis przypadku
Krowa lat 6 o numerze kolczyka PL00506454483-5, od której pobrano próbę, pochodziła z gospodarstwa w miejscowości Stare Strącze, gmina Sława, powiat Wschowa, województwo lubuskie, padła w dniu 15 stycznia 2004 r. z objawami zadławienia, a zwłoki skierowane zostały do zakładu utylizacyjnego gdzie pobrano odpowiednie próby do badań w kierunku BSE. Według informacji właściciela zwierzęcia, zarówno padła krowa jak i pozostałe sztuki bydła były własnego chowu (7 krów, 3 buhaje, 4 jałówki) natomiast 1 krowę zakupiono po upadku sztuki dodatniej. W żywieniu bydła nie stosowano mączek pochodzenia zwierzęcego oraz preparatów mlekozastępczych.
Podjęte działania
Po otrzymaniu informacji, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowej Soli w dniu 29 stycznia 2004 r. uznał gospodarstwo za zakażone BSE oraz nakazał zabicie zwierząt z ustalonej kohorty. Po dokonaniu oszacowania wartości zwierząt zostaną one przewiezione do zakładu utylizacyjnego w Tarnowie Starym, gdzie zostaną zabite, a zwłoki poddane utylizacji. Po pobraniu prób do badań w kierunku BSE zwłoki zwierząt zostaną poddane utylizacji w ww. zakładzie. Wszystkie działania podjęte przez Inspekcję Weterynaryjną zmierzają do eliminacji potencjalnego zagrożenia i zabezpieczenia zdrowia publicznego.
Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii
dr Andrzej Rudy