Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy przed dużym wyzwaniem

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, by zminimalizować problem głodu na świecie, do 2050 r. efektywność rolnictwa musi wzrosnąć o 70%. Przy zwiększającej się populacji i malejącej powierzchni gruntów uprawnych będzie to trudne zadanie. Jak rolnicy – także polscy – mogą sprostać wyzwaniu?

15 stycznia 2016

GRENE powiększa sieć sklepów rolniczo-technicznych

GRENE, lider w segmencie technicznego zaopatrzenia rolnictwa podsumowuje ubiegły rok i zapowiada dalszy rozwój sieci sklepów na terenie całego kraju.

15 stycznia 2016

Naukowiec: woda - coraz ważniejsza dla rolnictwa i klimatu

Woda w środowisku przyrodniczym, a zwłaszcza dla rolnictwa staje się coraz ważniejsza. Wody w Polsce raczej nie zabraknie, ale są z nią problemy w okresach wzrostu roślin - mówił w czwartek w Sejmie prof. Wiesław Dembek.

14 stycznia 2016

Polscy rolnicy wydają coraz więcej na nawozy. Duże gospodarstwa stosują podobne ilości co rolnicy w krajach Europy Zachodniej

Krajowy rynek środków ochrony roślin, nasion oraz nawozów w ostatnich latach rósł w dwucyfrowym tempie. Tendencja ta ma się utrzymywać również w przyszłości, mimo że roczne wahania mogą być znaczące ze względu na warunki pogodowe. W tym roku wyzwaniem dla rolników i firm agrotechnicznych będzie wdrażanie dyrektyw unijnych, które mają na celu ograniczenie wpływu nawozów na środowisko naturalne.

14 stycznia 2016

UE: CENY ZBÓŻ NADAL POD PRESJĄ PODAŻY

Koniec ubiegłego roku i początek nowego przyniósł kontynuację zniżkowych tendencji na rynku zbożowym.  Notowania  pszenicy  w  kontrakcie  marcowym  na Euronext pod  koniec  pierwszego tygodnia  stycznia  br.  wyniosły  170,75  EUR/tonę,  a  kukurydzy  159,75 EUR/tonę.  W  przypadku pszenicy jest to poziom cen najniższy w historii tego kontraktu, a dla kukurydzy –od mniej więcej października 2014 roku.

13 stycznia 2016

Coraz więcej polskiej żywności za granicą

Polski eksport żywności za cały rok 2015 prawdopodobnie przekroczy próg 25 miliardów euro (w 2014 było to 21,3 mld euro). Najwięcej naszej żywności jedzie do krajów UE, w szczególności Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wzrost sprzedaży zanotowano także do krajów Azji i Afryki - wynika z najnowszego raportu Market Monitor, przygotowanego przez Atradius, ubezpieczyciela należności.

12 stycznia 2016

O rolnictwie ekologicznym

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się w czwartek z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów żywności ekologicznej.

11 stycznia 2016

Przedstawiciele DIR na spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

30 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządu rolniczego z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofem Jurgielem, które zostało zorganizowane przez Zarząd KRIR na wniosek izb rolniczych. W spotkaniu z Ministrem udział wzięło ok. 50 przedstawicieli izb z całego kraju.

8 stycznia 2016

Filary agrotechniki rzepaku uprawianego w szerokich rzędach

Od 2011 r wdrażamy w Polsce technologię uprawy rzepaku z siewem punktowym w szerokich rzędach 45cm i 6-8 cm w rzędzie. Obsada 30-32 rośliny na m2. Ilość wysiewanych nasion 1,7-1,8 kg/ha.

24 grudnia 2015

Rzepak ozimy - jak ustala się rekomendacje agrotechniczne dla poszczególnych odmian

Zadaniem hodowców jest stworzenie nowych odmian, które cechują się wysokim potencjałem plonowania, wydają plon lepszej jakości i posiadają korzystne, pożądane przez rynek cechy (wyższą zimotrwałość, lepszą tolerancję na choroby czy wyższą odporność ...

24 grudnia 2015
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę