Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podkarpackie/ Zimowe i wiosenne ataki mrozu spowodowały szkody w winnicach

2 czerwca 2017
Podkarpackie/ Zimowe i wiosenne ataki mrozu spowodowały szkody w winnicach

Ataki mrozu na przełomie stycznia i lutego oraz w maju spowodują znaczne straty w winnicach na Podkarpaciu. W niektórych gospodarstwach winiarskich zbiory mogą być nawet o 30 proc. mniejsze – powiedziała w czwartek PAP prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

Przypomniała, że "pierwsze szkody mrozowe" w podkarpackich winnicach pojawiły się pod koniec stycznia i na początku lutego. "Temperatury powietrza spadły wtedy do minus 30 stopni i taka sytuacja trwała przez kilka dni. W wielu winnicach mróz zniszczył ok. 20 proc. krzewów" – wyjaśniła Wawro.

Po raz kolejny mróz zaatakował w maju. "Wówczas szczególnie ucierpiały plantacje położone w tzw. zastoiskach mrozowych, gdzie niskie temperatury zniszczyły młodziutkie, zielone pąki. Szacunkowo straty wyniosły tam od 10 do 30 proc. winorośli" - mówiła prezes fundacji.

Według Wawro, "choć już wiadomo, że zbiory będą mniejsze, to nie należy z tego powodu popadać w nadmierny pesymizm". "Wina będzie mniej, ale jego jakość w tym roku powinna być znacznie lepsza. Mniej owoców lepiej dojrzewa na krzewach, są dorodniejsze. Każdego roku winiarze, chcąc osiągnąć dobrą jakość wina, sami robią selekcje młodych pędów winorośli. W tym sezonie mróz dokonał selekcji naturalnej" – zauważyła Wawro.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu winiarze zebrali od siedmiu do 12 ton z hektara. Ich zdaniem, był to – podobnie jak w 2015 r.- urodzajny rok.

W regionie jest blisko 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. "W tej statystyce ujęte są także małe winnice przydomowe, które trafniej byłoby nazwać ogrodem winoroślowym niż winnicą" - zauważyła prezes.

Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in. seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch i leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O jej rozpowszechnieniu w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne: Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła i Krosna.

(PAP)


POWIĄZANE

Cyfryzacja jest bronią obosieczną - z jednej strony usprawnia procesy biznesowe,...

Rolnictwo 4.0 – nie ma konieczności dwukierunkowej wymiany danych w robotach! Za...

Jak podała służba prasowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, min...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę