MERCOSUR1
TSW_XV_2025

MushUp – w nowej technologii dodaje skrzydeł

4 listopada 2024
MushUp – w nowej technologii dodaje skrzydeł

Otwarte grzyby i większa skuteczność suplementów

Czy można nadać sproszkowanemu preparatowi bardziej doskonałą formę, aby przełamać barierę dostępności? Tego zadania podjęła się krakowska firma „Hydrostor”, która wraz z VB Institute zajmuje się wyznaczaniem nowych trendów w przetwarzaniu grzybów na skalę globalną. Pomocna w tym jest kultura innowacyjności panująca w tych firmach.

Zadaniem do wykonania było uzyskanie maksimum korzyści z przyjmowania grzybowych suplementów diety MushUp (https://mushhup.com) i żywności funkcjonalnej. Stosowana przez VB Institute innowacyjna technologia mikronizacji daje efekt  pięciokrotnie,  a  nawet siedmiokrotnie większy od tradycyjnej techniki.  I tak kategoria naturaceutyków wkracza na nową ścieżkę rozwoju dzięki nowatorskiemu spojrzeniu na znane właściwości grzybów.

Powstał preparat „Polska Soplówka Premium mikronizowana”.

W preparacie została wykorzystana soplówka jeżowata, grzyb pochodzący z polskich upraw, a następnie suszony w niskiej temperaturze -  po  poddaniu go  mikronizacji, czyli rozdrabnianiu do formy proszku o wielkości 5 mikronów (włos ma 30 mikronów) . Dzięki temu procesowi wzrasta przyswajalność  cennej zawartości, gdyż wszystkie komórki grzybów zostają otwarte, a nie jedna piąta, jak to się dzieje przy mieleniu standardowym.

Polska Soplówka Jeżowata

 Mówi Jakub Pawłaszek prezes Hydrostoru - „Chociaż nie jesteśmy pierwszą firmą na świecie, która oferuje mikronizowane grzyby, to na pewno jesteśmy jedną z pierwszych, a urządzenia do których mamy dostęp robią to najlepiej, mierząc w skali światowej.

Mogę się tu pochwalić, że  nie tylko jesteśmy w stanie zejść z mikronizacją poniżej 5 mikronów,  to jeszcze cały proces prowadzimy w niskiej temperaturze, aby zachować wszystko tak jak stworzyła to natura.

Chcemy jeszcze lepiej dopasować produkt do wymagań nowoczesnego rynku suplementów oraz żywności i planujemy przeprowadzić badania wspólnie z Instytutem Farmakologii UJ pod kierunkiem prof. Bożeny Muszyńskiej. Chcemy zbadać jaka będzie najlepsza forma mikronizacji pod katem przyswajalności dla poszczególnych gatunków grzybów leczniczych. Mamy możliwość przebadania tego w sztucznych przewodach pokarmowych, które są własnością UJ i opublikować wyniki naszych badań”.

Hydrostor jak widać utrzymuje linię pod nazwą „Polski produkt przyszłości” i rozszerza ofertę innowacyjnych preparatów. Wraz z VB Institute stworzył ekstrakt z konopi i połączył z woskiem pszczelim. Co ważne, głównym składnikiem konopi siewnych jest kannabidiol (CBD), który jest szeroko stosowany do łagodzenia objawów stresu, bezsenności oraz przy różnych schorzeniach, takich jak ból, stany zapalne, wosk pszczeli nawilża odżywia skórę, ma właściwości ochronne.

Innowacyjny Hydrostor cały czas szuka nowych zastosowań dla ekstraktu z soplówki jeżowatej i maczużnika bojowego. Już nie tylko oferuje je w postaci suplementu, ale wraz z innowatorami ze Stowarzyszenia „Polska Ekologia” (jest jego członkiem) prowadzi próby z wykorzystaniem w produktach spożywczych.

 Pan prezes Jakub Pawłaszek podkreśla - „Mamy ambicje wyznaczać trendy w przetwarzaniu grzybów na skale globalną. Liczymy że nasza technologia znajdzie zastosowanie w produkcji suplementów i żywności funkcjonalnej  zarówno na potrzeby marek własnych jak i w ramach usług dla innych. Powiększamy krąg wierzących w moc natury”.

Bohdan Juchniewicz, Stowarzyszenie „Polska Ekologia”


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę