"Czy Marysia wie, co Marysia narobiła?! Ja tu badam zawartość cukru w cukrze!" - ten cytat ze znakomitej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana" rozśmiesza nas do dziś. I powraca, bo gospodynie domowe alarmują, że cukier jest mniej słodki. Ale czy to możliwe?
- Kiedyś to był cukier... - wspomina pani Bogusia.
- Jak ktoś słodził dwie łyżeczki, to było dwie łyżeczki i koniec. Teraz wszystko zależy, jaki ten cukier się trafi. Raz te dwie łyżeczki wystarczą, a innym razem trzeba dosładzać jeszcze pół - podkreśla.
- Ja do mojego popisowego placka dawałam zawsze półtorej szklanki, ale teraz jak trafi mi się taki gorszy cukier, daję dwie - opowiada pani Janina.
Gospodynie domowe nie mają wątpliwości: jest cukier mniej i bardziej słodki.
O tym, że cukier różnych producentów różni się od siebie, nie ma wątpliwości Andrzej Banatkiewicz, cukiernik. - Ale nie chodzi o to, który cukier jest bardziej słodki, a który mniej. Tu przede wszystkim kwestią jest jego czystość. Wystarczy rozpuścić odrobinę cukru w wodzie i zobaczyć, co zostało. Dlatego my stosujemy cukier tylko od sprawdzonych dostawców - mówi Banatkiewicz. Jego zdaniem różnice w smaku mogą wynikać tylko z różnej grubości cukru. - Ale to tylko subiektywne odczucie. Ten najdrobniejszy wydaje się słodszy, ale tylko dlatego, że więcej go możemy wziąć do ust i szybciej się rozpuszcza podczas jedzenia - podkreśla cukiernik.
Ale czy to możliwe? Czy zawartość cukru w cukrze można zbadać? Jakość cukru dostępnego w sklepach badała kiedyś inspekcja handlowa. - Takie badania były przeprowadzane w latach 90., gdy na rynku pojawiło się kilka produktów, a z ich nazwy wynikało, że może to być różny rodzaj cukru. Chodziło o jego weryfikacje. Od tego czasu takich badań nie prowadzono. Wynika to między innymi z tego, że nie było żadnych skarg - tłumaczy Mariusz Burchart, wojewódzki inspektor inspekcji handlowej.
Fachowcy od produkcji cukru mówią jednym głosem: To niemożliwe, aby wyczuć, że cukier jest mniej słodki!
Dlaczego? - Ta przysłowiowa zawartość cukru w cukrze, czyli zawartość czystej sacharozy, waha się od 99,8 do 99,9 proc., więc to niemożliwe, aby wyczuć tę różnicę smakiem. Tylko precyzyjne urządzenia w laboratorium mogą określić tę zawartość - tłumaczy Kazimierz Konefał, dyrektor techniczny cukrowni Malbork.
W podobnym tonie wypowiada się Krystyna Wasińska, sekretarz generalny Stowarzyszenia Techników Cukrowników. - Laicy od lat toczą dyskusje, że jeden cukier jest mniej słodki, a inny bardziej, ale to jest po prostu niemożliwe. Tylko od jednego do dwóch setnych procent gotowego produktu stanowi woda i popiół, reszta to czysta sacharoza. To złudzenie, że cukier wydaje się mniej słodki wynika z tego że ma różną granulację. Gdy wsypiemy do herbaty pełną łyżeczkę dużych kryształków, herbata będzie pewnie mniej słodka niż z łyżeczką drobnego cukru, bo tego po prostu więcej się zmieści - wyjaśnia Wasińska.
7901294
1