MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Co zrobić, aby zachować równowagę między pracą a relaksem?

22 listopada 2024
Co zrobić, aby zachować równowagę między pracą a relaksem?

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok komfort naszego życia znacząco się podnosi, dzięki implementacji nowoczesnych technologii i rozwiązań — wszystko jest bardziej dostępne i łatwiejsze. Z drugiej jednak strony, dzisiejszy, zabiegany świat stawia przed nami sporo wyzwań, szczególnie jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej równowagi między pracą a odpoczynkiem.

Nie da się ukryć, że codzienność każdego z nas ma coraz większe tempo, bo życie toczy się coraz szybciej. Wymagania zawodowe wciąż rosną i rosną, a dodając do tego obowiązki osobiste, bardzo łatwo jest się zatracić w wyścigu szczurów, gdzie każdy dzień jest za krótki, aby pogodzić ze sobą obowiązki zawodowe i osobiste z odpoczynkiem. Wielu z nas nie znajduje czasu na relaks. Nie mamy czasu, żeby zagrać w BeepBeep Casino, iść zrobić trening na siłowni czy pooglądać serial na Netflixie lub pograć w ulubioną grę na PC, lub konsoli.

Prawda jest jednak taka, że biorąc pod uwagę tempo współczesnego życia, odnalezienie równowagi między pracą a odpoczynkiem jest niezwykle istotne — zarówno dla produktywności, jak i ogólnego samopoczucia. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak można taką równowagę wprowadzić do swojej codzienności.

Ustal priorytety dla zadań

Ustalanie priorytetów to zdecydowanie jedna z najlepszych strategii, jeśli chodzi o skuteczne zrównoważenie obowiązków zawodowych i odpoczynku. To sposób, który sprawdza się w każdym przypadku, bez względu na branżę. Taka priorytetyzacja zadań powinna odbywać się codziennie. Najlepiej dzień wcześniej ustalić priorytet zadań na kolejny dzień, na przykład wieczorem. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj prosta lista rzeczy do zrobienia, uporządkowana według ważności i terminów. Rekomendowane narzędzia, które pozwolą lepiej zarządzać zadaniami, to:

  • macierz Eisenhowera (Trello);

  • tablice Kanban (Notion);

  • metoda MoSCoW (Excel);

  • aplikacje do tworzenia list rzeczy do zrobienia (TickTick).

Na samym szczycie listy powinny znajdować się zadania, które wymagają natychmiastowej uwagi i trzeba je zrobić jak najszybciej, albo muszą być zrobione o konkretnej porze, na przykład odwiezienie dzieci do przedszkola lub szkoły. Niżej w hierarchii należy umieścić zadania, które nie są pilne i mogą poczekać. Dzięki temu Twój dzień będzie uporządkowany. Nie będziesz tracić czasu na nieistotne rzeczy, tylko skupisz się na najważniejszych zadaniach, które zrobisz w pierwszej kolejności. Tym samym nie będziesz odczuwać, że praca Cię przytłacza, a do tego będziesz mieć więcej czasu na relaks, bo jeśli wykonasz wszystkie zadania z listy, pozostały czas możesz wykorzystać na jakieś formy odpoczynku.

Ustal jasne granice

Kiedy wdrożysz już priorytetyzację zadań do swojej rutyny zawodowej i osobistej, kolejną skuteczną strategią w kontekście odnalezienia przyjemnego balansu między pracą a odpoczynkiem, będzie ustalanie granic. To szczególnie istotny punkt, jeśli praca notorycznie wdziera się do Twojego czasu prywatnego, na przykład jesteś freelancerem pracującym z domu i masz szefa, który każe Ci odpowiadać na maila po godzinach pracy.

Bez względu na to, czy borykasz się z takim problemem, czy nie, jasno komunikując swoim współpracownikom i bliskim, w jakich godzinach pracujesz i jesteś dostępny, zapewniasz sobie lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Wszyscy wokół Ciebie są świadomi, kiedy pracujesz, więc nie będą męczyć się pytaniami odnośnie pracy. 

Po prostu powiedz swojemu szefowi, zespołowi i bliskim, że po określonej godzinie nie jesteś dostępny pod kątem zawodowym. Wyłącz powiadomienia służbowe i nie odpisuj na maile poza godzinami pracy. Spróbuje zrobić sobie wolne weekendy i postaraj się, aby w godzinach wieczornych w ogóle nie korzystać z technologii. Trzymaj się tych ustaleń, bo wdrażając takie jasne granice, sprawisz, że Twój czas wolny jest tylko dla Ciebie i możesz w tym okresie skutecznie się zrelaksować, aby naładować baterie przed wyzwaniami w kolejnym dniu. Ponadto takie granice zapobiegają również wypaleniu zawodowemu.

Rób krótkie przerwy

Pracowanie bez przerwy może wydawać się produktywnie, jednak z czasem taka praca prowadzi do przewlekłego zmęczenia i zmniejszenia wydajności. Warto więc wprowadzić do swojej zawodowej rutyny regularne, krótkie przerwy, bo dzięki nim można nieco odświeżyć swój umysł i poprawić koncentrację, co przełoży się na lepszą produktywność.

Najlepiej staraj się robić 5-10 minut przerwy mniej więcej co godzinę. W tym czasie przestań myśleć nad zadaniami zawodowymi i skup się na mentalnym odpoczynku. Jeśli pracujesz przy komputerze, wstań od biurka i pospaceruj. Możesz też się trochę porozciągać i wziąć kilka głębokich oddechów. Możesz też pomyśleć nad innymi ćwiczeniami relaksacyjnymi, które mogą podnieść poziom energii i zwiększyć jasność umysłu. Nie traktuj przerw jako zmarnowanego czasu, bo są one niezbędne do tego, aby utrzymać wysoką produktywność przez dłuższy czas.

Zaplanuj czas na odpoczynek

Tak jak planujesz obowiązki zawodowe, tak samo musisz planować odpoczynek. Ustal konkretne godziny dnia, w których na przykład czytasz książkę lub oddajesz się jakiemuś swojemu hobby. Staraj się ustalić wysoki priorytet dla okresu relaksu — potraktuj to jako ważne spotkanie, którego nie możesz przegapić. Planuj odpoczynek z wyprzedzeniem, aby stał się on elementem rutyny dnia codziennego, a nie czymś, co robisz przy okazji, gdy zostanie trochę czasu. W ten sposób odpoczynek będzie naturalną częścią Twojego dnia.



POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę