Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bitcoin - czy może liczyć na imponujące wzrosty?

24 września 2024
Bitcoin - czy może liczyć na imponujące wzrosty?

Czy największa kryptowaluta świata ma szansę na przebicie kolejnych poziomów wzrostu? Czy osoby inwestujące w Bitcoina mają powody do radości? Co wpływa na cenę Bitcoina i w jaki sposób eksperci prognozują kolejne wahania cenowe tego aktywa? Sprawdźmy to.

Najpopularniejsza kryptowaluta świata - Bitcoin

Bitcoin, jako najpopularniejsza waluta cyfrowa, stanowi przedmiot gorączkowych rozmów już od kilkunastu dobrych lat. Wszyscy wiedzą, czym jest Bitcoin, wszyscy słyszeli o astronomicznych zyskach, ale też druzgocących stratach finansowych, które miały źródło w jednym - zmianach cen tej cyfrowej waluty. Prekursor nowego rynku inwestycyjnego ujrzał światło dzienne w 2009 roku, kiedy to jego wartość ustalana była na poniżej dolara.

Przez kilka kolejnych lat cena systematycznie rosła, jednak dopiero po 12 latach, w 2017 roku zaczęliśmy być świadkami najgłośniejszych wzrostów cenowych. Przebicie symbolicznej bariery 15,000 euro za jednego Bitcoina, a następnie, po kilku latach poczwórne pomnożenie swojej wartości do absurdalnego dla wielu poziomu 60,000 euro. Początek lat 20 obecnego wieku uznawany był za szaleństwo, co zostało odpowiednio zdyskontowane w ostatnich latach, kiedy to spora bessa nawiedziła rynek kryptowalut, nie oszczędzając nawet Bitcoina. Jak to jednak w świecie inwestycji bywa, cykl ponownie się odwrócił, dając szansę na osiąganie kolejnych imponujących zysków i tak 2024 rok to czas, gdy bitcoin kurs pln oscyluje w okolicach poziomu 255,900 Złotych.

Co wpływa na cenę Bitcoina?

Ze względu na fakt, że kryptowaluty są aktywem nieregulowanym przez oficjalnych, krajowych emitentów, nie każdy jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, co wpływa na zmianę cen bitcoina. Właśnie ten brak regulacji i zdolności do kreowania kursu sprawia, że kryptowaluty znane są ze swojej zmienności.

Największy wpływ na zmiany ceny ma relacja popytu do podaży. Im więcej inwestorów kupuje Bitcoina, tym więcej jest on wart i tym wyższe wzrosty. W przypadku wyprzedaży, do której dochodzi cyklicznie wskutek różnych zdarzeń społecznych i gospodarczych, wartość kryptowaluty spada. Ta zależność ceny Bitcoina od kupujących i sprzedających sprawia, że trudno w pewny sposób prognozować dalsze ruchy cenowe tej, ale również innych kryptowalut.

Aktualny kurs Bitcoin

Jak wygląda kurs Bitcoin w danym momencie? Kryptowaluta ma się naprawdę dobrze, co widać po ostatnich wzrostach i stabilizacji ceny na poziomie od 55,000 do 65,000 dolarów za jednego Bitcoina. Choć niewątpliwie kryptowaluta jest obecnie w stanie konsolidacji, wciąż, ze względu na swoją dużą zmienność, uznawana jest ona za bardzo zmienną.

Wystarczy spojrzeć na wykres roczny, 6-miesięczny, kwartalny i miesięczny, by upewnić się, że wartość ta nigdy nie stoi w miejscu. Zmiana z ostatnich 12 miesięcy to wzrost o 120%. 6 ostatnich miesięcy to z kolei strata o 14%. Gdyby ktoś zainwestował w Bitcoina miesiąc temu, dzisiaj zanotował zaledwie 1% straty, co w obliczu dużej zmienności nie jest takim dużym ruchem.

Prognozy na następne lata

Spekulacja na kryptowalutach wiąże się z dużym ryzykiem, a wyniki z przeszłości nie są wskaźnikiem przyszłych wyników. Stąd też długoterminowe prognozy związane z ruchami cenowymi kryptowaluty nie zawsze będą przydatne. Jeśli jednak ktoś skupia się na długoterminowym inwestowaniu w Bitcoina w celu pomnażania swojego kapitału, takie dane mogą okazać się pomocne.

Analitycy i eksperci często wskazują na wzrost bitcoina w perspektywie kilku następnych lat. Oczywiście nie możemy się w pełni sugerować danymi historycznymi. Czy w długim terminie możemy spodziewać się przebicia psychologicznej granicy 100 tysięcy dolarów za 1 Bitcoina? Jeśli tak, to kiedy dokładnie? To pokaże nam przyszłość.


POWIĄZANE

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Nowa ulga dla przedsiębiorców Od 1 listopada 2024 roku w Polsce wprowadzono „wak...

21 listopada startuje nabór wniosków dla Inwestycji w gospodarstwach rolnych któ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę