Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś szwów? Skręciłeś kostkę podczas wędrówki po Alpach? Musiałeś udać się do lekarza z powodu istniejącej cukrzycy podczas wakacji w Grecji? Być może nie, ale na wypadek, gdyby coś takiego wydarzyło się podczas pobytu za granicą, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewni Ci ochronę.
Karta EKUZ umożliwia uzyskanie niezbędnej i pilnej opieki medycznej za granicą, w tym w przypadku chorób przewlekłych lub istniejących, a także ciąży i porodu. Nie jest to alternatywa dla ubezpieczenia podróżnego, nie pokrywa żadnych kosztów prywatnej opieki zdrowotnej ani planowanych zabiegów medycznych. Karta EKUZ jest ważna we wszystkich krajach UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Okazując kartę, możesz uzyskać usługi opieki zdrowotnej bezpośrednio od publicznego lub zakontraktowanego świadczeniodawcy na takich samych warunkach i po takich samych kosztach, jak osoby ubezpieczone w kraju, który odwiedzasz. System opieki zdrowotnej w każdym kraju jest inny, a usługi, które nic nie kosztują w kraju, mogą nie być bezpłatne w innym kraju. Możesz ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych przez instytucję krajową podczas pobytu w kraju i uzyskać zwrot kosztów bezpośrednio na miejscu lub zwrócić się o zwrot kosztów do swojego ubezpieczyciela zdrowotnego po powrocie do kraju.
Ponad połowa ludności UE posiada kartę EKUZ. Ubieganie się o nie jest łatwe i bezpłatne – wystarczy skontaktować się z zakładem ubezpieczeń zdrowotnych przed podróżą. Zazwyczaj otrzymasz go pocztą w ciągu kilku dni. Jeśli zamierzasz podróżować przed uzyskaniem karty, możesz ubiegać się o wydanie certyfikatu zastępczego EKUZ.
Podróżuj ze spokojem, wiedząc, że karta EKUZ jest po to, aby zaspokoić Twoje potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej za granicą.
Dodatkowe informacje
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
oprac, e-mk,ppr.pl na podst źródło i fot. commission.europa.eu