W ramach przygotowań do wprowadzenia w życie Wspólnej Polityki Rolnej krajów UE niezbędne jest zorganizowanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (ZSZiK) – ang. IACS. Każde państwo członkowskie na mocy rozporządzenia 3508/92 Komisji Europejskiej zostało zobowiązane do utworzenia własnego systemu, który musi obejmować:
Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli ma służyć do zbierania i przechowywania informacji, potrzebnych do wypłacania płatności bezpośrednich lub innych form dotacji. Systemem objęto rynki zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych, chmielu, bydła i owiec. Ostatnio został on rozszerzony o informacje z zakresu ochrony środowiska i rolnictwa ekologicznego. Budowa tego Systemu wymaga utworzenia struktur terenowych na poziomie województw i powiatów. Na szczeblu regionalnym przyjmowane będą wnioski od rolników, odbywać się będzie ich rejestracja w bazie danych oraz kontrola wniosków. Informacje te będą przekazywane do Centrali ARiMR, a także do Ministerstwa Rolnictwa, a następnie do Komisji Europejskiej.
25 lipca 2001 roku Sejm RP uchwalił ustawę o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2001 r. nr 125, poz. 1363), która daje ramy prawne tworzenia i funkcjonowania IACS w Polsce.
Dobre przygotowanie systemu IACS (w najbliższym czasie) można wykorzystać jako argument, że w rzeczywistości nie ma potrzeby wprowadzania okresów przejściowych oraz że instrument płatności bezpośrednich można wdrażać tuż po uzyskaniu członkostwa.
Proces budowania Systemu, za który odpowiada ARiMR jest procesem złożonym i długotrwałym, dlatego równolegle z jego tworzeniem należy docierać z wiedzą i dotychczasowymi doświadczeniami do szerokich rzesz rolników, przyszłych beneficjentów WPR, aby przygotowywać ich do korzystania z niego. Należy podkreślić, że pierwsze doświadczenia pochodzą z województwa warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego, które objęte są programem pilotażowym. Biorąc pod uwagę znaczenie IACS dla polskiego rolnictwa należałoby jak najszybciej rozpocząć szeroki program edukacyjny w środowisku wiejskim. Szkolenia winny dotrzeć do wiodących producentów rolnych w tym członków samorządów, aby dostarczyć niezbędny zakres wiedzy w temacie IACS oraz wywołać potrzebę dalszych szkoleń z tego zakresu – dostępnych dla wszystkich rolników.
Maria Winnicka, kierownik biura MIR o/Płock
Rolnik Mazowiecki, nr 12-13-14