Przez kilka ostatnich miesięcy zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych intensywnie pracował nad projektem ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o izbach rolniczych. Początkowo projekt uwzględniał zmiany tylko w ustawach o społeczno-zawodowych organizacjach rolników i o związkach zawodowych rolników indywidualnych.
Głównym celem powyższej ustawy jest uregulowanie sposobu przekazywania i rozdysponowywania środków budżetu państwa przeznaczonych na pokrycie kosztów udziału polskich organizacji w międzynarodowych i ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej.
- Opiniując rządowy projekt tej ustawy, już w lipcu Zarząd przekazała uwagi KRIR do MRiRW oraz Centrum Legislacyjnego Rządu. W związku z tym, że nasze uwagi nie zostały uwzględnione w ostatecznym projekcie rządowym, Zarząd zgłosił je podczas sejmowych prac nad tą ustawą i zostały one przyjęte przez posłów. Obecny kształt ustawy zakłada, że cała pula środków będzie przekazywana Krajowej Radzie Izb Rolniczych, po uprzednim wystąpieniu KRIR z wnioskiem do MRiRW, a następnie KRIR pokrywałaby z tych środków koszty udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych strukturach – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.