Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych wobec aktualnej sytuacji w rolnictwie

3 grudnia 2015
1. Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
a)uwzględniania uwag samorządu rolniczego w procesie tworzenia prawa i w propozycjach rozwiązywania istotnych spraw dla rolnictwa.
b)bieżącego informowania członków izb rolniczych o zapowiadanych zmianach prawa w zakresie rolnictwa np. redukcji płatności bezpośrednich oraz omawiania pojawiających się problemów w sektorze rolnictwa z samorządem rolniczym.
c)przyjmowania zaproszeń Krajowej Rady Izb Rolniczych i uczestniczenia w spotkaniach oraz przekazywania wyczerpujących informacji nt. bieżących prac dotyczących rolnictwa przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesów Agencji nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
2. Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się od Rządu RP zwiększenia puli środków finansowych dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych. Wyrażona zgoda Ministerstwa Finansów  na przesunięcie w sumie 32,9 mln zł na dopłaty do kredytów preferencyjnych na rok 2012 jest niewystarczająca.
3. Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się, aby podejmowanie decyzji  przez Agencję Nieruchomości Rolnych w sprawie sprzedaży i podziału gruntów rolnych, obligatoryjnie odbywało się  za zgodą Rad Społecznych powołanych przy Dyrektorach Oddziałów Terenowych ANR.
4. Samorząd rolniczy jest zdecydowanie przeciwny zwiększaniu obszarów OSN z 1,8 do 17,8% powierzchni Polski (obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych), szczególnie na terenach typowo rolniczych, dlatego Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się podjęcia przez Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wszelkich możliwych kroków, aby ograniczyć tereny OSN w Polsce oraz wymogi stawiane wobec rolników na tych terenach.
5. Ze względu na specyfikę zawodu rolnika Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się utrzymania wieku emerytalnego dla rolników na obecnym poziomie, tj. 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn, z możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę tylko w sytuacji przepisania gospodarstwa na następcę.  
6.  Samorząd rolniczy oczekuje od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską w przedmiocie 10% redukcji płatności bezpośrednich w Polsce w 2012 r. dla gospodarstw otrzymujących 5000 € płatności rocznie.
7. Oczekujemy wyczerpującej informacji od Rządu RP oraz szerokiej konsultacji z samorządem rolniczym spraw związanych z zapowiadanymi zmianami w opodatkowaniu rolników.
8. Samorząd rolniczy oczekuje od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi szybkiej nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.
9. Oczekujemy jak najszybszych, jednoznacznych informacji  od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących sposobu naliczania modulacji i redukcji uzupełniających płatności bezpośrednich za 2012 r.



POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę