Minister Marek Sawicki zaprosił w czwartek do resortu rolników, którzy uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, byli obecni w Sejmie oraz protestowali w województwie kujawsko-pomorskim. Spotkanie zostało zorganizowane w trybie pilnym.
„Jestem otwarty na rozmowy. Chcę abyście dokładnie znali sytuację na rynkach rolnych i wiedzieli z czego ona wynika” – powiedział minister do rolników. Dodał także, że „zainteresowanie sprawami rolnymi pojawia się dopiero w momentach kryzysowych. Brak jest natomiast rzetelnych informacji o działaniach podejmowanych przeze mnie na różnych forach unijnych i światowych”. Minister przypomniał, jak wyśmiewano się z inicjatywy analizy całego łańcucha żywnościowego, jego wszystkich powiązań. „Dziś w Unii Europejskiej już nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja na rynkach rolnych nie wynika z fundamentalnego prawa popytu i podaży, ale ze spekulacyjnej gry kapitałów na tych rynkach” – podkreślił minister
Głównym pretekstem do dzisiejszego spotkania była trudna sytuacja na rynku trzody chlewnej, ale rozmowa dotyczyła także wielu innych spraw. Okazało się, że trudniejszym niż wysokość cen problemem, jest kwestia nieuczciwych odbiorców, braku zapłaty za dostarczony towar, oszustw, a także opieszałość prokuratury w ściganiu tych przestępstw. Minister poinformował, że wesprze poszkodowanych rolników w ich walce o zaległe należności. „Będę starał się zorganizować spotkanie z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Nie może być tak, że sprawą kilkuset, oszukanych na blisko 100 milionów złotych, rolników zajmuje się jeden prokurator, a na przykład jedną sprawą w agencji rządowej, przez pół roku zajmuje się kilkudziesięciu urzędników. I jeszcze jedno. Dochodzący swoich praw rolnik musi wnosić opłatę sądową. Sąd tymczasem umarza sprawę, bo przedsiębiorca – oszust jest niewypłacalny, a rolnik nie ma ani towaru, ani zapłaty i jeszcze dochodzą mu dodatkowe koszty.”
Pytany przez rolników o wykup dzierżawionych gruntów minister powiedział: „Rolników dzierżawiących do 300 ha będę zachęcał do wykupu ziemi. Jednak ci, którzy nie dysponują obecnie środkami na jej zakup, będą mieli możliwość przedłużenia dzierżawy.”
Wśród pozostałych tematów poruszonych podczas spotkania znalazły się sprawy dotyczące realizacji dopłat bezpośrednich za 2010 rok, biopaliw, kredytów preferencyjnych, świadectw zdrowia dla zwierząt, zagwarantowania konkurencyjności na rynku unijnym, a także przyszłości WPR. Minister podziękował rolnikom za nawiązanie do kwestii unijnej polityki rolnej: „Dobrze, że podejmujecie ten temat. Jest to dowodem na słuszność moich starań, na forum unijnym, o nowy kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.”