MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Spotkanie Kółek Rolniczych

18 października 2002

Wrocław jest jednym z 49 miast w którym odbywa się spotkanie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Z tej okazji rozmawialiśmy z dyrektorem Generalnym biura KZRKiOR panem Janem Grygieńciem.

Czemu służą takie spotkania, jak to dzisiejsze?

Te narady służą omówieniu w bezpośrednich dyskusjach, rozmowach czy też kontaktach kilku programów nakierunkowanych na jednostki gospodarcze Kółek Rolniczych. Wymieniamy na ten temat poglądy, uwagi, dyskutujemy a czasem nawet spieramy. Te programy, które są przygotowywane w Warszawie muszą być przekazane naszym podmiotom gospodarczym. 

Jakie są główne problemy poruszane na dzisiejszej naradzie?

Przede wszystkim przedstawiamy program "555" dotyczący projektu modernizacji stacji paliw. Drugim problemem, poruszanym dzisiaj są zmiany do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Prezentujemy ogólnokrajowy program i projekt przygotowany przez Krajowy Związek Recyklinku Odpadów. Przedstawiamy także idee i już przykłady rozpoczętego programu CEZAR (jest to Budowa Centrum Zaopatrzenia Rolniczego). Chcemy poprzez sieć naszych jednostek wszystkich dystrybuować środki do produkcji w atrakcyjniejszych cenach niż te oferowane na rynkach lokalnych.

Od trzeciego października Kółka Rolnicze mają swoją siedzibę w Brukseli. Jaki to ma wpływ na rozwój Kółek Rolniczych?

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych jest organizacją społeczno-zawodową. Chcemy przez uczestnictwo bezpośrednie w Brukseli bliżej poznawać zasady funkcjonowania tamtych rynków, sposobów funkcjonowania wspólnej polityki rolnej. W sposób świadomy przystępować do negocjacji oraz w sposób świadomy negocjować, znać konsekwencje oraz skutki jakie rodzi każda z tych propozycji. Bez bezpośredniego uczestnictwa nie bylibyśmy w stanie tak tego reprezentować. Spoczywa na nas obowiązek i odpowiedzialność, bo to przecież my reprezentujemy całą polską wieś. Spoczywa na nas obowiązek poważnego potraktowania tego wszystkiego co się dzieje w chwili obecnej w Polsce, a co jest związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i przygotowaniem polskiego społeczeństwa właśnie do tego uczestnictwa.

Ponieważ jesteśmy wydawnictwem internetowym stąd więc moje następne pytanie –  jak pan widzi rolę internetu w polskiej wsi?

My w naszych jednostkach dostrzegamy ogromną rolę tego medium. Trwają prace nad zawiązaniem współpracy Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji  z Pierwszym Portalem Rolnym. Chcemy, żeby jak najszybciej wszystkie nasze podmioty gospodarcze mogły ze sobą komunikować się. Jednocześnie oferować swoje wyroby, a także negocjować wielkie zamówienia środków do produkcji, które będą proponowane na lokalnych rynkach polskim rolnikom, polskim producentom rolnym. Wszystko po to, żeby mogli efektywniej produkować i mieć więcej satysfakcji z pracy w gospodarstwach.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę