Czy wraz z wejściem do Unii przed mieszkańcami wsi otwierają się nowe perspektywy zatrudnienia za granicą. Czy korzystając z funduszy unijnych można w gminach zorganizować bezpłatne kursy języków obcych. Czy gminne centra informacji mogą spowodować napływ zagranicznych inwestycji.
Te i inne problemy mające złagodzić bezrobocie na wsi były przedmiotem narady wójtów, burmistrzów i specjalistów od zatrudnienia , zorganizowanej przez starostę częstochowskiego. O ile bezrobocie w samej Częstochowie przekracza 17 %, w powiecie jest ono o 6 % wyższe. Tymczasem przystąpienie do wspólnoty europejskiej otwiera nowe możliwości działania choćby w zakresie zatrudnienia za granicą. Polscy cieśle budowlani, stolarze, sezonowi pracownicy na plantacjach zdążyli sobie już wyrobić dobrą markę w wielu krajach Europy..
Podstawową barierą jest znajomość języków, ale i na to znalazła by się rada. Kolejnym sposobem na łagodzenie bezrobocia może być poszukiwanie zagranicznych inwestorów. Dlatego powstał pomysł stworzenia centrów informacji w każdej gminie, które będą przekazywać dane do banku informacji w starostwie. Oczywiście wiele zależy od woli samych zainteresowanych, choćby pracą zagraniczną. Trudno oczekiwać, żeby już jutro polska wieś zaroiła się od poliglotów, żeby kobiety plotkowały w języku Moliera, a gospodarze po angielsku wykłócali się o miedzę. Jednak, szczególnie młodsze pokolenie, może być poważnie zainteresowane, atrakcyjną zarobkowo, pracą w Europie.