Mapa Obszarów o Niekorzystnych Warunkach Gospodarowania w ostatniej chwili uległa zmianie. W wyniku decyzji Komisji Europejskiej 34 gminy zostały z niej wykreślone. Nadal jednak ponad połowa rolników, którzy złożyli wnioski o płatności obszarowe, dodatkowe pieniądze otrzyma.
Z mapy ONW usunięto gminy, które leżą w pobliżu dużych miast. Zdecydowało o tym wprowadzenie dodatkowego kryterium wskaźnika demograficznego. - "Komisja Europejska postawiła warunek, że tylko te jednostki - mowa tu o gminach - mogą być wspierane w ramach tego instrumentu, gdzie gęstość zaludnienia nie przekracza średniej unijnej to znaczy 75 osób na kilometr kwadratowy, mierzone zarówno na poziomie danej gminy, jak i powiatu do którego gmina należy" - mówi Mieczysław Paradowski z Ministerstwa Rolnictwa.
Określono także wysokość dodatkowych dopłat na hektar w złotych. I tak do obszarów znajdujących się w strefie pierwszej przysługiwać będzie - 179 zł; w strefie drugiej 264 zł; gospodarujący na obszarach górskich dostaną aż 320 zł do hektara.
Rolnicy będą mogli dodatkowe pieniądze dostać wraz z płatnościami obszarowymi jeżeli zobowiążą się do przestrzegania zasady tak zwanej dobrej praktyki rolniczej. - "Wygląda to dość groźnie jeżeli mówimy o samej nazwie. W istocie rzeczy nie jest to nic nowego, bowiem wszelkie wymogi zawarte w tzw. zwykłej dobrej praktyce rolniczej wynikają z prawa już w Polsce istniejącego i obowiązującego." - mówi Mirosław Drygas z AriMR.
Najkrócej mówiąc rolnik powinien dbać o porządek w gospodarstwie, składować środki ochrony roślin w odpowiednim miejscu, oraz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne sprawnym opryskiwaczem z ważnym atestem. Na wybudowanie zbiornika do przechowywania nieczystości rolnicy mają czas do 2007 roku. - "Jeśli kontrola na miejscu trafi do gospodarstwa, to w momencie kiedy stwierdzi, że te warunki nie są wypełnione, pouczy rolnika, że trzeba dokonać pewnych zmian żeby się dostosować." - dodaje Mirosław Drygas. Dopiero ponowna kontrola w drugim roku może wiązać się z utratą części pieniędzy.