Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KE zatwierdziła Program "Rybactwo i morze", dla Polski ponad 531 mln euro

26 października 2015
Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny "Rybactwo i morze" na lata 2014-2020; Polska dostanie na jego realizację z Europejskiego Funduszu Morskiego, ponad 531 mln euro. Kolejne ponad 179 mln euro to polski wkład - poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa.

Według resortu, w sumie na realizację programu Polska będzie miała 710 mln 509 tys. 511 euro (środki z Europejskiego Funduszu Morskiego i wkład krajowy - PAP). Ministerstwo przygotowało już akty prawne, które pozwolą na uruchomienie Programu; przewiduje się, że jeszcze w tym roku mogą ruszyć pierwsze nabory wniosków.

 
"Informację o zatwierdzeniu programu przekazał dziś sekretarzowi stanu Kazimierzowi Plocke, podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Luksemburgu, komisarz UE Karmenu Vella. Wynegocjowaliśmy jedną z największych alokacji pośród państw członkowskich. Większe od Polski środki otrzymały tylko 3 państwa: Hiszpania, Francja i Włochy" - zaznaczono w komunikacie przesłanym PAP przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 
Program Operacyjny "Rybactwo i morze" zakłada m.in. promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa; wspieranie konkurencyjności, zatrudnienia i zintegrowaną politykę morską.

 
"Pomoc finansowa obejmować będzie nie tylko tradycyjnie rozumiane wsparcie sektora rybackiego, ale również nowe komponenty dotychczas finansowane z innych niż fundusze UE źródeł. Będą to m.in. rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz zintegrowana polityka morska" - zaznaczyło ministerstwo.

 
Wsparciem, oprócz rybołówstwa morskiego, ma być też objęte rybołówstwo śródlądowe oraz akwakultura, a także przetwórstwo, chociaż - jak zaznaczono - w nieco mniejszym niż dotychczas zakresie.

 
Ważnym elementem nowego programu ma być rozwój akwakultury. "Nowością w działaniach wodno-środowiskowych będzie wsparcie inwestycji związanych z ochroną i rozmnażaniem zwierząt wodnych w ramach programów ochrony środowiska i odbudowy różnorodności biologicznej" - poinformowano.

 
Pomocą finansową będzie mógł być też objęty m.in. zakup usług doradczych o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym, związany z prowadzeniem gospodarstwa. Pomoc będą mogli otrzymać również nowi hodowcy rozpoczynający działalność w sektorze akwakultury. Warunkiem jest jednak posiadanie odpowiednich umiejętności i kompetencji zawodowych, których uzyskanie, będzie również finansowane z PO RYBY 2014-2020.

 
Proces przyjęcia Programu - jak informuje resort - był wyjątkowo skomplikowany. Projekt mógł zostać przekazany Komisji Europejskiej dopiero po aneksowaniu przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) Umowy Partnerstwa (UP) w zakresie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Miało to miejsce 10 kwietnia br. Natomiast 22 maja br. MIiR uzupełniło w aplikacji SFC2014 brakujące dane dotyczące Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze", co było warunkiem przesłania go KE.

POWIĄZANE

BIM 1-2/03 wydanie specjalne pobierz (.pdf 1 MB) BIM 3-4pobierz (.pdf 1.8 MB) BI...

W chwili obecnej Ministerstwo Rolnictwa udostępnia ze swoich baz danych kilkanaś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę