Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Alojzego Szymańskiego oraz podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego odbyła się w środę 4. już konferencja Wieś i Rolnictwo w Mediach.Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem „Gospodarstwo rodzinne podstawą europejskiego rolnictwa” w odniesieniu do PROW 2007 – 2013.
Witając uczestników konferencji, a zwłaszcza przedstawicieli mediów minister Marek Sawicki zaapelował do dziennikarzy zajmujących się sprawami rolnictwa: „Czyńcie to jeszcze intensywniej w przyszłości. Wiadomości czy dobre, czy złe, ale niech będą rzetelne, prawdziwe”.
Szef resortu rolnictwa zwrócił przy tym uwagę, że „opublikowany ostatnio raport mówiący o stanie m.in. rolnictwa jest wyrazem tego, że druga strona nie traktuje obszaru rolnictwa po partnersku i pogardliwie podchodzi do środowiska wiejskiego. A tymczasem rolnictwo jest jedynym działem w naszej gospodarce narodowej, który generuje dodatni bilans w wymianie handlowej”. Szef resortu podkreślił, że pomoc przedakcesyjna wykorzystana była w ponad 100%. „Tak samo było w przypadku Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” i tak samo będzie z PROW 2007 – 2013” – powiedział i dodał, że „w ramach PROW 2007 – 2013 wypłacono już ponad 1 środków, a ponad 80% całości jest już zakontraktowana”.
Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że Polska ma najbardziej odważną koncepcję przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, która to polityka powinna przestać zakłócać warunki konkurencyjności i płacić za gotowość produkcyjną.
„Obecny kształt WPR sprawia, że jest ona głównym źródłem zakłócania konkurencyjności na europejskim rynku. Należy więc wypracować nowe, obiektywne kryteria podziału środków, przejść na politykę aktywną i znaczną cześć środków skierować na II filar. Wspólna Polityka Rolna powinna wspierać produkcję żywności organicznej, budować programy ekologizacyjne, programy wsparcia młodego rolnika oraz umożliwiające modernizację i korzystanie z innowacji. Dziś trzeba wsparcia mediów i środowiska naukowego, aby owe dążenia stały się realne.”
Minister Sawicki podkreślił również ogromne znaczenie, jaki ma właściwy rozwój gospodarstw rodzinnych dla rozwoju rolnictwa w ogóle. „Jeżeli nie będzie w każdej wsi kilku rodzin rolniczych i kilku rodzin świadczących usługi, to nie będzie również potrzeby istnienia tam szkół, przedszkoli ani rozwoju infrastruktury” – podkreślił szef resortu rolnictwa.
„Najważniejszym zadaniem w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej powinien być interes konsumentów, a nie tego, czy innego kraju, gdyż przed nami są ogromne wyzwania w zakresie zwiększenia produkcji żywności na świecie” – powiedział minister Marek Sawicki.
Minister podziękował profesorowi Alojzemu Szymańskiemu za współpracę w przygotowaniu kolejnej już edycji konferencji i możliwość organizacji tego wydarzenia na terenie SGGW. „Cieszę się, że to właśnie z tego miejsca już od czterech lat możemy przekazywać wieści o rolnictwie, informacje o tym jak zmieniają i rozwijają się polskie obszary wiejskie.”
Jego Magnificencja Alojzy Szymański zwrócił uwagę, że konferencja odbywa się w szczególnym czasie i miejscu. Czasie, ponieważ obecnie trwa dyskusja nad przyszłością nie tylko polskiego rolnictwa, lecz także nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013. W szczególnym miejscu, ponieważ „Centrum Wodne” zostało stworzone przy wykorzystaniu środków unijnych i jest największym krajowym obiektem badawczym, skupiającym 20 laboratoriów z różnych dziedzin. Jest to poligon doświadczalny dla naukowców i studentów SGGW, który ma służyć przede wszystkim rolnictwu. Odnosząc się do tematu przewodniego tegorocznej konferencji profesor Alojzy Szymański zaznaczył, że gospodarstwa rodzinne, jako podstawa europejskiego rolnictwa, powinny mieć wgląd w to, co powstaje dzięki pracy rolniczych szkół wyższych, instytutów i innych jednostek badawczych. „Rolnictwo europejskie powinniśmy kształtować właśnie poprzez rozwój gospodarstw rodzinnych. Dlatego celem funkcjonowania tego centrum naukowego jest przede wszystkim transfer technologii na polską wieś, także do gospodarstw rodzinnych” – powiedział rektor SGGW.
Zwrócił także uwagę na to, że wieś zmienia się z roku na rok, z dnia na dzień, że zmieniają się warunki pracy, zwyczaje, ale z 15 mln ludzi żyjących na terenach wiejskich tylko 40% utrzymuje się z działalności rolniczej. Dlatego wg rektora SGGW powinno się kłaść nacisk na edukację młodzieży wiejskiej i na kształcenie ustawiczne.
Podsekretarz stanu Marian Zalewski przypomniał, że poprzednie edycje odbywały się pod hasłami:
Polska dobra żywność, wieś i rolnictwo w mediach,
Rozwój obszarów wiejskich – wizerunek medialny,
Polska wieś, bezpieczeństwo żywnościowe a media.
Podkreślił także duże zainteresowanie przedstawicieli mediów poruszaną problematyką.
Na zakończenie otwarcia konferencji minister Marek Sawicki wraz z podsekretarzem stanu Marianem Zalewskim wręczyli grupie dziennikarzy pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za zaangażowanie i profesjonalizm w pracy dziennikarskiej na rzecz szerokiego informowania społeczeństwa o problemach nurtujących rolnictwo i obszary wiejskie, a także o Wspólnej Polityce Rolnej.
9291990
1