Na wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów, szef resortu rolnictwa Jerzy Pilarczyk poinformował o sytuacji na rynku zbóż i działaniach podjętych przez Rząd w przededniu żniw.
Minister przedstawił korektę prognozy zbioru zbóż. W wyniku utrzymujących się warunków pogodowych nastąpiła redukcja przewidywanych, tegorocznych zbiorów do poziomu ok. 26 mln ton. Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa " jest to wielkość nieco mniejsza niż krajowe, roczne zapotrzebowanie na zboża". Jednak mamy do czynienia z wysokim stanem zapasów po ubiegłorocznych, rekordowych zbiorach. Stąd też minister rolnictwa podjął odpowiednie działania, które zostały zaakceptowane na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów.
Najważniejszym obecnie zadaniem jest pozbycie się części interwencyjnych zapasów Unii Europejskiej, które zostały zmagazynowane w Polsce. Jak poinformował minister Jerzy Pilarczyk – "do tej pory sprzedaliśmy tylko ok. 76 tys. ton zbóż, ale mamy możliwość pozbycia się w najbliższym czasie ok. 350 tys. ton". Wspólnie z ministrem gospodarki przygotowane są odpowiednie rozporządzenia dotyczące zboża, które jest w tzw. rezerwach państwa, co pozwoli zwiększyć wolną powierzchnię magazynową przed tegorocznymi żniwami.
Minister Jerzy Pilarczyk poinformował także, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które pozwoli na uruchomienie kredytów skupowych dla podmiotów uczestniczących w skupie zbóż. Odpowiednie działania zostały podjęte również przez Agencję Rynku Rolnego, aby zachęcić podmioty dysponujące odpowiednimi magazynami do udziału w interwencyjnym skupie zbóż.
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w roku ubiegłym w tym systemie Unia Europejska zakupiła w Polsce około 1 mln ton zbóż. "W tym roku chcemy, aby te zakupy kształtowały się na poziomie ok. 1,5 mln ton" – poinformował minister Jerzy Pilarczyk.