Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jubileusz rolniczego samorządu w Wielkopolsce

24 maja 2006

Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła już przygotowania do obchodów X rocznicy wznowienia działalności samorządu rolniczego . Uroczystości jubileuszowe zaplanowano 3 czerwca w Sielinku kolo Opalenicy.

- Historia izb rolniczych sięga jednak 1895 r. i nierozerwalnie wiąże się z Wielkopolską, która znajdowała się wówczas pod zaborem pruskim. W sierpniu 1895 r., na podstawie przyjętej przez sejm pruski ustawy, powołano Izbę Rolniczą w Wielkopolsce, która działała do wybuchu I wojny światowej. Bezpośrednio po zakończeniu wojny Izbę w Poznaniu reaktywowano, a 25 lutego 1920 r. Izba Rolnicza w Poznaniu przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Druga wojna światowa przerwała prężną działalność izb, a w 1946 r. samorząd rolniczy w Polsce, decyzją ówczesnych władz, zlikwidowano. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na własny samorząd. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona w końcu 1995 roku ustawa o izbach rolniczych. W 1996 roku poparcie dla idei przywrócenia izb rolniczych w Polsce, wielkopolscy rolnicy wyrazili poprzez najwyższą w kraju frekwencję w wyborach do izb. Zgodnie z ustawą izby powstały w każdym z 49 ówczesnych województw.

Do początku 1999 roku na terenie Wielkopolski działało pięć niezależnych izb rolniczych. Były to: Kaliska, Konińska, Leszczyńska, Pilska i Poznańska Izba Rolnicza. Izby te w wyniku reformy administracyjnej kraju połączyły się na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w dniu 10 lutego 1999 r. i utworzyły Wielkopolską Izbę Rolniczą. Wtedy Walne Zgromadzenie WIR liczyło aż 428 delegatów – mówi Grzegorz Wysocki z Biura wielkopolskiej Izby Rolniczej. Sytuację tę zmieniły wybory z 8 grudnia 2002 roku. Wtedy to wybrano 31 Rad Powiatowych WIR. Po ukonstytuowaniu się Rad, wybrano z każdej Przewodniczącego i Delegata. W ten sposób powstało 62 osobowe Walne Zgromadzenie. Spośród członków WZ wyłoniony został 5-osobowy Zarząd Izby. Ponadto powołano komisje: rewizyjną, budżetową i statutową. Obsługą administracyjną Zarządu i Walnego Zgromadzenia zajmuje się Wojewódzkie Biuro Izby, które znajduje się w Poznaniu, przy Zespole Szkół Rolniczych. Wielkopolska Izba Rolnicza, jako pierwsza w Polsce, utworzyła biura powiatowe, co stało się wzorem dla innych izb rolniczych. Biura powiatowe zajmują się obsługą poszczególnych Rad Powiatowych WIR. Stanowią one istotny łącznik pomiędzy rolnikami, członkami Rad Powiatowych, a Zarządem Izby.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę