Szanse i bariery polskiego eksportu rolno-spożywczego do Federacji Rosyjskiej z uwzględnieniem przepisów jakościowych i certyfikacji zgodności – to temat seminarium, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele MRiRW, GUC, ARR, ISiPAR, ośrodków doradztwa rolniczego, producenci i eksporterzy żywności. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor CIS Andrzej Chodkowski i wicedyrektor CIS Sławomir Pietrzak.
Konferencja odbyła się w związku z uzyskaniem przez laboratoria CIS akredytacji w rosyjskich systemach certyfikacji GOST R i GOSSANEPIDNADZOR oraz realizacją zadań dotyczących sprzyjania konkurencyjności polskich towarów wywożonych za granicę.
Czesław Siekierski z Ministerstwa Rolnictwa w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie współpracy z partnerami rosyjskimi i podziękował za zaangażowanie CIS-u w działania mające na celu ułatwienie polskim eksporterom dostępu do rynku rosyjskiego.
Wygłoszone referaty dotyczyły m.in. struktury polskiego eksportu rolno-spożywczego do Federacji Rosyjskiej, zasad funkcjonowania systemu zgodności produkcji rolno-spożywczej wg systemu GOST R i GOSSANEPIDNADZOR, a także możliwości analitycznych akredytowanych laboratoriów CIS.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady poświęcone ocenie możliwości ożywienia współpracy handlowej z Federacją Rosyjską zaprezentowane przez eksperta z Przedstawicielstwa Handlowego Federacji Rosyjskiej w RP Dmitra Vershinina oraz Aleksandra Milotę – radcę ds. handlowych w Ambasadzie RP w Rosji. Przedstawione informacje okazały się szczególnie przydatne dla eksporterów i producentów żywności, gdyż wskazywały, które artykuły rolno-spożywcze mają największe szanse eksportu na rynek rosyjski.
Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją, która potwierdziła, iż zorganizowanie takiej konferencji było celowe i przyczyni się do uproszczenia procedur związanych z eksportem artykułów rolno-spożywczych do Rosji.