W poniedziałek 25 maja br. w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa gościła delegacja ARDSI - Agencji ds. Rolnictwa i Wspierania Rozwoju Wsi z Turcji. Przewodniczył jej Prezes Ali Recep Nazli – a towarzyszyli mu : Necran Metin – dyrektorka departamentu prawnego, Kursut Ylmaz, główny specjalista ds. analiz projektów, Mustafa Dundar, starszy specjalista ds. autoryzacji wypłat oraz Burcu Ilker Omay- ekspert ds. monitoringu.
Delegację z Ankary w imieniu prezesa Andrzeja Grossa powitał Wiceprezes Jarosław Wojtowicz, który przedstawił rys historyczny oraz opowiedział o okolicznościach polityczno - gospodarcze, które w połowie lat 90 legły u postaw idei powołania do życia rolniczej agencji płatniczej. Wiceprezes Wojtowicz przypomniał, że 11 lat temu ARiMR otrzymała akredytację jako unijna agencja płatnicza dla programów wsparcia bezpośredniego a także programów rozwoju obszarów wiejskich i rybackiego.
Prezes ARDSI dziękując za zaproszenie do Polski i możliwość zapoznania się z osiągnięciami największej agencji płatniczej w Unii Europejskiej na wstępie wspomniał o wcześniejszej wizycie delegacji, polskiej w Turcji, której przewodniczyli szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna i minister rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Ali Recep Nazli przypomniał historię powołania do życia Agencji ds. Rolnictwa i Wspierania Rozwoju wsi .
Strategicznym celem powołanej do życia w 2007 roku agencji ARSI jest realizacja płatności bezpośrednich właśnie na wzór a ARIMR. Obecnie w Turcji, mówił prezes Nazli działa kilka agencji zajmujących się finansowym wspieraniem rolnictwa, jednak rząd turecki zamierza skupić tę rozproszoną pomoc pod jednym dachem. Stąd - pomysł zaczerpnięcia i wzorców w kraju, którego rolnictwo i skala demograficzna da się porównać z Turcją. - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stanowi dla nas absolutny wzorzec do naśladowania podczas obecnej wizyty w Polsce szukamy naszej rolniczej mapy drogowej, podkreślił prezes Ali Recep NAzli.
Turcja jest jednym z 6 całkowicie samowystarczalnych pod względem żywnościowym krajów świata. Jej rolnictwo wytwarza około 10 % produktu krajowego brutto. W Turcji istnieje ponad 5 milionów gospodarstw rolnych, Jedynie 6 % z nich ma powierzchnię powyżej 20 hektarów. Turcja jest jednym z pięciu największych producentów: bawełny, soczewicy, cebuli, buraków cukrowych, tytoniu, pomidorów arbuzów, jabłek, winogron, orzeszków pistacjowych, orzechów włoskich , oliwek oraz owczego mleka. Jest największym na świecie wytwórca orzechów laskowych, moreli i fig.
Turcja zaczyna coraz mocnej konkurować w eksporcie produktów rolniczych z Krajami UE, wypierając razem Z Chińczykami firmy europejskie z ich dotychczasowych rynków zbytu np. z Rosji Dla przykładu w ostatnim okresie Turcja wyeksportowała do Rosji trzy razy więcej pomidorów niż cała Unia Europejska.
7263456
1