Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Bezrobotni pomogą rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty

2 marca 2004

380 przeszkolonych bezrobotnych będzie pomagać podlaskim rolnikom w wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie z Unii Europejskiej. Ministerstwo gospodarki ma przekazać pieniądze na zatrudnienie tych osób gminom i ośrodkom doradztwa rolniczego.

Rolnicy za tę pomoc nic nie będą płacić.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Wojewódzki Urząd Pracy, Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Podlaska Izba Rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawiciel samorządu województwa podlaskiego.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Mirosława Lecha, to pierwsze tak wielostronne porozumienie w Polsce, którego celem jest konkretna, praktyczna pomoc rolnikom, by jak najpełniej skorzystali z unijnych dopłat.

Na Podlasiu rolnicy mogą dostać około 500 mln zł - takie są szacunki wojewody. "Trzeba zrobić wszystko, by te pieniądze pozyskać maksymalnie. To zadanie rządowe, ale samorządy chcą w tym pomóc" - zaznaczył Lech. Wnioski będzie można składać od 15 kwietnia do 15 czerwca.

Na początku marca we wszystkich gminach na Podlasiu, przy urzędach gmin czy ośrodkach kultury, zaczynają działalność gminne punkty informacji dla rolników szukających bezpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków. Pomieszczenia pod takie punkty doradztwa rolnego oraz podstawowy sprzęt biurowy zapewniają gminy. Bezrobotnych do przeszkolenia wytypowały wspólnie powiatowe urzędy pracy i samorządy. Przeszkoliły ich ośrodki doradztwa rolniczego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Każdy musiał po szkoleniu zdać specjalny test. Ci, którym się nie udało, będą zdawać poprawki. "Chodzi o to, by taki doradca nabył konkretną, rzeczywistą wiedzę" - tłumaczył dziennikarzom dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Eugeniusz Stefaniak.

Gminy i ośrodki doradztwa rolniczego chcą zatrudnić doradców - przede wszystkim w ramach robót publicznych, ale także staży absolwenckich. Będą sprawowały nad nimi merytoryczny nadzór. Niewielka część doradców miałaby też pracować w powiatowych biurach Podlaskiej Izby Rolniczej.

Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku stara się o pieniądze na ten cel. Dyrektor tego urzędu Janina Mironowicz powiedziała, że wniosek spotkał się z dobrą oceną w ministerstwie, a ostateczna odpowiedź resortu będzie znana za kilka dni. Doradcy mają być zatrudnieni na pół roku. Potem mają szanse zostać w gminach albo założyć własną działalność gospodarczą.

Pomoc rolnikom na się odbywać według konkretnego harmonogramu, jak najwcześniej - po to, by uniknąć kolejek w maju i czerwcu. Sygnatariusze porozumienia na Podlasiu wyliczyli, że w całym regionie około 500 osób przygotowanych do wypełniania wniosków powinno wypełniać dziennie około 5 wniosków, by zdążyć ze wszystkim na czas.

Dyrektor podlaskiego oddziału ARiMR Wojciech Sczepkowski powiedział, że trwają starania, by rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty u siebie w gminach, ale decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Do końca marca agencja ma zakończyć szkolenia dla rolników z wypełniania wniosków.

Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Zbigniew Dembowski powiedział, że rolnicy są zainteresowani przede wszystkim bezpłatną pomocą, dlatego tworzenie takiego systemu w regionie przyjmują z zadowoleniem. Przyznał, że rolnicy sami mogą mieć problem z mierzeniem gruntów, a tego w ramach porozumienia nie dostaną. Nie ukrywał, że nie obędzie się bez płatnej pomocy geodetów.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę