MERCOSUR1
TSW_XV_2025

60 proc. dostawców bezpośrednich rozliczyło się z indywidualnej kwoty mlecznej

24 maja 2006

Tylko nieco ponad 60 proc. rolników- dostawców bezpośrednich mleka złożyło do poniedziałku do oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego informację o wykorzystaniu przyznanych kwot mlecznych. Termin dostarczenia tego dokumentu minął 15 maja - poinformował PAP w poniedziałek wiceprezes ARR Mariusz Lipiński.

Obowiązek złożenia informacji, na podstawie prowadzonego przez siebie rejestru, mieli rolnicy, którzy produkowali mleko bezpośrednio na rynek z pominięciem podmiotów skupujących mleko (mleczarni). Za dostawców hurtowych rozliczenia składają właśnie te podmioty.

Jak zaznaczył Lipiński, przedstawione w poniedziałek dane nie są ostateczne, ponieważ informacje o wykorzystaniu kwot mlecznych można było wysyłać także pocztą. Do tej pory napłynęły one od prawie 30 tys. rolników posiadających kwotę bezpośrednią. W roku kwotowym 2004/2005 indywidualną kwotę produkcji mleka miało przyznane 49 tys. rolników.

Rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański zauważa, że coraz mniej rolników produkuje mleko bezpośrednio na rynek, o czym świadczy niewykorzystany limit mleka. UE przyznała Polsce dla producentów bezpośrednich limit 464 tys. kg mleka, z czego w ostatnim roku kwotowym niewykorzystane zostało ok. 90 tys. kg mleka. W związku z tym Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zamianę tej kwoty na hurtową i obecnie czeka na decyzję.

Iwański przypomniał, że jeżeli rolnicy nie dostarczą informacji o produkcji mleka, grozi im kara polegająca na cofnięciu decyzji przyznającej limit produkcji oraz przesunięciu go do rezerwy i wykorzystania dla innych producentów.

Najwięcej dostawców bezpośrednich i największe kwoty produkcji znajdują się na Podkarpaciu oraz w woj. małopolskim.

Rzecznik poinformował, że do końca maja przyjmowane są wnioski o przyznanie dodatkowego limitu produkcji mleka dla dostawców hurtowych tj. takich, którzy sprzedają mleko do mleczarni.

Kwota z rezerwy będzie przyznana tym rolnikom, którzy przekroczyli swój limit o 5 tys. kg, produkują nie więcej niż 800 tys. kg mleka rocznie oraz nie otrzymali dodatkowego limitu w ubiegłym roku. Takich producentów mleka jest łącznie 34 tys. Dotychczas do ARR wpłynęły wnioski od 31 tys. rolników.

Jak zaznaczył Iwański, rozdział dodatkowych kwot nastąpi po podliczeniu minionego roku kwotowego oraz wydaniu stosownego rozporządzenia przez ministra rolnictwa tj. około połowy sierpnia.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę