W dniach 20-23 listopada 2009 r. podsekretarz stanu Marian Zalewski wziął udział w 36. Sesji Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations - Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w Rzymie. W spotkaniu wzięło udział ponad 180 delegacji rządowych (na szczeblu ministerialnym) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.
36. Sesja była poświecona procesowi reformy FAO. Podczas Konferencji podsekretarz stanu Marian Zalewski wygłosił przemówienie „Bezpieczeństwo żywnościowe w powiązaniu z bezpieczeństwem klimatycznym – polska perspektywa”, w którym mocno zaakcentował potrzebę reformy FAO, zwrócił uwagę na globalne problemy dotyczące głodu i niedożywienia na świecie oraz podkreślił konieczność dbania o bioróżnorodność, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ochronę klimatu i uwzględnienie zmian klimatycznych. W swoim wystąpieniu przedstawił Polskę jako kraj dysponujący potencjałem produkcyjnym mogącym zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe przy jednoczesnej realizacji celów środowiskowych wypracowanych przez UE. Podkreślił, że Polska wytwarza produkty zdrowe, o dużych walorach smakowych, które znajdują uznanie na całym świecie. Zwrócił uwagę na szczególne znaczenie rodzinnych gospodarstw rolnych w procesie przemian oraz wyraził przekonanie, że polskie doświadczenia w tym zakresie mogłyby być wykorzystane przez kraje członkowskie FAO.
Podczas wizyty, delegacja pod przewodnictwem podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego, odbyła szereg spotkań bilateralnych; m.in. z delegacjami z ChRL, Wietnamu, Francji, Niemiec, Danii, Szwecji, Litwy, oraz Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania z dyrektorem generalnym Ministerstwa Rolnictwa ChRL Wang Ying, delegacja polska, oprócz tematu współpracy w ramach FAO, omówiła sprawy dotyczące wymiany handlowej pomiędzy Polską a ChRL, eksportu polskiego mięsa drobiowego i wieprzowego na rynek chiński oraz wizyty w Polsce przedstawicieli chińskich służb weterynaryjnych planowaną na pierwszy kwartał przyszłego roku. Podsekretarz stanu Marian Zalewski spotkał się również z zastępcą dyrektora generalnego FAO Alexandrem Mullerem. Podczas spotkania omówił m.in. kwestie bezpieczeństwa żywnościowego i fitosanitarnego, sprawy związane z dalszymi reformami i zmianami FAO oraz perspektywy rozwoju współpracy Polski z Organizacją.
W związku z mającymi miejsce w trakcie ostatniego dnia Konferencji wyborami na stanowisko Niezależnego Przewodniczącego Rady FAO Przewodniczący polskiej delegacji wysłuchał stanowisk przedstawionych przez trójkę kandydatów: Fatou Ndeye Gaye (kandydatkę z Gambii), Luca Guyau (kandydata z Francji) oraz Vica Heard (kandydata z Wielkiej Brytanii).