Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany stanowiska negocjacyjnego Polski w rozdziale 7 (Rolnictwo) rokowań o członkostwo Polski w UE.
Decyzje Rady Ministrów dotyczą w szczególności instrumentów pomocy państwa dla rolnictwa, instrumentów rozwoju obszarów wiejskich oraz dodatkowej argumentacji w sprawie postulowanych przez Polskę kwot produkcyjnych oraz innych wielkości referencyjnych.
W tych sprawach w stanowisku negocjacyjnym zaproponowano, aby po akcesji możliwe było stosowanie 25 różnych form pomocy państwa dla rolnictwa, w tym przykładowo dopłat do kredytów inwestycyjnych, dopłat do postępu biologicznego, dotacji do oleju napędowego, ulg i zwolnień w podatku rolnym i od nieruchomości. Przekazano także dodatkową argumentację w sprawie postulowanych przez Polskę kwot produkcyjnych oraz innych wielkości referencyjnych dotyczących zwłaszcza plonu referencyjnego, mleka, cukru, tytoniu, skrobi.
Stanowisko negocjacyjne w tych sprawach zostanie pilnie przekazane stronie UE.
Jednocześnie Rada Ministrów zwróciła uwagę na fakt, iż państwa członkowskie UE nadal jeszcze nie zajęły oficjalnego stanowiska w kluczowej sprawie, jaką są płatności bezpośrednie dla producentów rolnych z nowych państw członkowskich, stanowiące integralny składnik Wspólnej Polityki Rolnej. Rada Ministrów oczekuje, że zgodnie z przyjętymi przez UE zobowiązaniami, stanowisko takie zostanie sformułowane na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli 24-25.10.br. i przedstawione premierom krajów kandydujących na spotkaniu w Kopenhadze.
W dyskusji jednomyślnie podkreślano, iż kluczową dla Polski jest kwestia zapewnienia rolnictwu polskiemu równych warunków konkurencji po wejściu do Unii Europejskiej. Instrumentem w pełni gwarantującym równość konkurencji byłoby objęcie polskich producentów rolnych pełnymi płatnościami bezpośrednimi od dnia akcesji. Sygnalizowany ze strony UE zamiar stopniowego wprowadzania płatności bezpośrednich, byłby zdaniem członków Rady Ministrów, równoznaczny z naruszeniem warunków konkurencji. W takiej sytuacji niezbędne byłoby pilne uzgodnienie w negocjacjach zestawu instrumentów wyrównawczych, zapobiegających pogorszeniu się pozycji konkurencyjnej rolnictwa polskiego w stosunku do stanu przed akcesją oraz pozwalających na skuteczne zapobieganie zakłóceniom na rynkach.
Rada Ministrów zaakcentowała w stanowisku negocjacyjnym, iż do postulowanych rozwiązań przejściowych należałyby zwłaszcza: przesunięcie środków z pozycji "rozwój obszarów wiejskich" do pozycji "płatności bezpośrednie", traktatowe instrumenty ochrony rynku przed zakłóceniami po wejściu Polski do Unii Europejskiej, użycie podatków pośrednich jako narzędzia poprawy pozycji dochodowej i możliwości inwestycyjnych polskiego rolnictwa, a także ewentualnych krajowych narzędzi wsparcia dochodów rolniczych.