Zakłady przemysłu utylizacyjnego odpadów pochodzenia zwierzęcego mogą ubiegać się o wsparcie w ramach Działania 1 - Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych, Schematu 1.1. – Wsparcie restrukturyzacji przetwórstwa i poprawy marketingu artykułów pochodzenia zwierzęcego jako przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie uboju, rozbioru i przetwórstwa mięsa.
Działalność tych zakładów jest ujęta w zakresie działalności objętych wsparciem w ramach Programu SAPARD dla Polski zgodnie z klasyfikacją PKD w grupie Produkcja, przetwórstwo i konserwowanie mięsa i produktów mięsnych w ramach przetwórstwa artykułów klasyfikowanych wg PKWiU jako 15.11.40 Odpady zwierzęce niejadalne.
Inwestycje wspierane w ramach Schematu 1.1. to przede wszystkim inwestycje w zagospodarowanie odpadów i produktów ubocznych uboju zwierząt oraz przetwórstwa artykułów pochodzenia zwierzęcego:
Maksymalny poziom pomocy finansowej może sięgać do 50% kwalifikowanych kosztów. Wysokość pomocy finansowej przyznanej w okresie trwania programu jednemu zakładowi nie może łącznie przekroczyć 6 000 000 zł. Wnioskodawca może ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej kilkakrotnie w okresie trwania programu. Wysokość pomocy finansowej, o którą ubiega się na realizację danego projektu nie może być niższa niż 125 000 zł.
Szczegółowe informacje na temat zasad ubiegania się o wsparcie w ramach Działania 1 Programu SAPARD uzyskać można we właściwych terytorialnie oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Treść Programu Operacyjnego SAPARD dla Polski znaleźć można na stronach internetowych MRiRW – www.minrol.gov.pl oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - www.arimr.gov.pl