Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zagadnienia weterynaryjne

25 marca 2003

Negocjacje dotyczące zagadnień weterynaryjnych obejmowały największy zakres prawa UE, w części dotyczącej Rolnictwa (ponad 700 aktów prawnych).

Jedną z najważniejszych kwestii była konieczność osiągnięcia przez Polskę, wymaganych przez Wspólnotę standardów ochrony zdrowia publicznego, bezpieczeństwa żywności oraz środków przeznaczonych do żywienia zwierząt, zdrowia zwierząt i ochrony zwierząt. W prawie UE najwyższy priorytet stanowi zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom poprzez stawianie wysokich wymagań producentom i pośrednikom biorącym udział we wszystkich ogniwach łańcucha produkcji i dystrybucji żywności i pasz, zgodnie z zasadami nadzoru "od pola do stołu". Utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności jest niezwykle ważne nie tylko dla ochrony zdrowia publicznego, ale również dla zachowania zaufania konsumenta do wszystkich produktów wytwarzanych na jednolitym rynku i zapewnienia uczciwych praktyk handlowych. Wiąże się to z zapewnieniem pełnego i efektywnego wdrożenia systemów kontroli rynku wewnętrznego obejmującego ścisłą kontrolę zdrowia i przemieszczania się zwierząt, kontrolę warunków pozyskiwania, wytwarzania, składowania i transportu środków spożywczych i pasz, jak również kontrolę ich jakości, kontrolę towarów pochodzących z krajów trzecich i obrotu nimi wewnątrz Wspólnoty. Są to warunki niezbędne do przystąpienia nowego kraju członkowskiego do rynku wewnętrznego.

Polska zobowiązała się wdrożyć do dnia akcesji wymagania zawarte w przepisach UE, jednakże dla niektórych sektorów został uzyskany okres przejściowy na dostosowanie się do pewnych wymogów. Podczas trwania tego okresu zakłady i gospodarstwa będą musiały dokonać działań dostosowawczych w ściśle ustalonych ramach czasowych. Podmioty, które otrzymały okres przejściowy, dobrowolnie potwierdziły chęć dostosowania się składając harmonogram, w którym określały zakres i termin swojego dostosowania.

Wynegocjowane okresy przejściowe są różne w zależności od branży i nie mogą przekroczyć:

  • dostosowanie strukturalne gospodarstw mleczarskich - 31 grudnia 2006 r.,
  • dostosowanie strukturalne 113 zakładów przetwórstwa mleka - 31 grudnia 2006 r.,
  • uzyskanie odpowiedniej jakości mleka (pod względem zawartości komórek somatycznych i bakteryjnych) - do 31 grudnia 2006 r.,
  • dostosowanie strukturalne 332 zakładów przetwórstwa mięsnego - do 31 grudnia 2007 r.
  • dostosowanie strukturalne 40 zakładów przetwórstwa rybnego - do 31 grudnia 2006 r.
  • dostosowanie konstrukcji klatek dla kur niosek (wysokość i nachylenie podłogi) w 44 fermach - do 31 grudnia 2009 r.

POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę