W Małopolsce złożono prawie 2,5 tys. wniosków na dofinansowanie inwestycji z programu Sapard / RMF FM Prawie 2485 wniosków na dofinansowanie inwestycji z programu Sapard złożono w Małopolsce. Najwięcej z nich - 1027 - dotyczyło Działania II skierowanego do rolników indywidualnych - poinformował PAP kierownik biura Sapard w Małopolsce, Marcin Bielówka.
W Działaniu I "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych" - które skierowane jest do podmiotów zajmujących się przetwórstwem: mięsa, mleka, ryb, owoców i warzyw - wnioski dotyczą głównie modernizacji budynków i wyposażenia technicznego zakładów przetwórczych.
Przetwórcy złożyli 116 wniosków. Dotychczas zarejestrowano 63 z nich, a z 47 beneficjentami podpisano już umowy o udzielenie pomocy.
Zdaniem Bielówki, odrzucone wnioski nie mieściły się ze swym zakresem inwestycji w ramach ustalonych przez program, były niekompletne lub zakłady były w zbyt słabej kondycji finansowej, aby było możliwe udzielenie im wsparcia.
W Działaniu II "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" składane wnioski dotyczyły głównie zakupu maszyn rolniczych, budowy i wyposażenia przechowalni owoców i warzyw. Według danych ARiMR z początku marca tego roku, 359 rolników podpisało już umowy o dofinansowanie.
Największe trudności przy wypełnianiu wniosków rolnicy mieli z napisaniem poprawnego biznesplanu. Z Sapardu skorzystała m.in. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Miechowie. Za uzyskane pieniądze - 1,2 mln zł - spółdzielnia kupiła nowe urządzenia, stworzyła linę produkcyjną oraz zmodernizowała budynki. Przeprowadzane inwestycje mają na celu dostosowanie firmy do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej.
W Działaniu III "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich" gminy, powiaty i związki międzygminne złożyły 557 wniosków. Większość z nich dotyczyła budowy i modernizacji dróg.
Ze 150 gminami i powiatami podpisano o już umowy dofinansowanie na łączną kwotę pomocy ok. 74 mln zł. Z Sapardu skorzystała m.in. gmina Podegrodzie w powiecie nowosądeckim.
Unijną dotację na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Podrzecze, do której zostanie podłączonych około 130 domów - poinformował PAP Stanisław Malinowski, odpowiedzialny w urzędzie gminy za pozyskiwanie środków unijnych.
"Pieniądze otrzymane w ramach Sapard stanowią 75 proc. wartości zaplanowanej inwestycji. Pozostałe 25 proc. musi wyłożyć gmina, prawdopodobnie będą to jej środki własne" - powiedział Malinowski.
Największym problemem dla gminy było zapewnienie udziału własnego samorządu. Gmina Podegrodzie za środki z pierwszej edycji Sapardu wybudowała już oczyszczalnię ścieków, korzysta też z innych programów unijnych m.in. Phare Odbudowa oraz programów Banku Światowego.
W Małopolsce duże zainteresowanie było najpóźniej uruchomionym Działaniem IV "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Złożono tu 785 wniosków.