Polscy przedsiębiorcy mogą wnioskować o uchylenie restrykcji stosowanych dotychczas wobec wszystkich krajów UE.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej wszystkie cła antydumpingowe stosowane dotychczas przeciwko nam przez kraje spoza Wspólnoty pozostaną w mocy niezależnie od tego, że po 1 maja obejmą nas również środki ochronne stosowane dotychczas przez wspomniane kraje przeciw całej UE.
Polskich eksporterów po 1 maja 2004 r. dotyczyć będą wyłącznie środki stosowane wobec całej Unii Europejskiej - wyjaśniają przedstawiciele resortu gospodarki. Większość objętych nimi towarów nie jest jednak w Polsce produkowana, lub też nie istnieje polski eksport do kraju, w którym obowiązuje dany środek ochronny.
Środki stosowane tzw. punktowo (czyli wobec poszczególnych jej krajów członkowskich), których jest zdecydowana większość, nie zmienią swojego dotychczasowego adresata. Oczywiście mogą być teoretycznie rozciągnięte także na eksport z Polski, lecz nie stanie się to w sposób automatyczny - wcześniej będzie konieczne przeprowadzenie nowego postępowania antydumpingowego. Istnieje możliwość wycofania restrykcji obowiązujących już wobec wszystkich krajów "piętnastki", ale negocjacje prowadzić będzie w naszym imieniu Komisja Europejska.
Eksporterzy, którzy dotąd nie eksportowali danego towaru objętego np. cłem antydumpingowym na rynek kraju, gdzie obowiązuje cło, będą musieli wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie tzw. postępowania rewizyjnego. Ci zaś, którzy byli już obecni na tym rynku, muszą złożyć wniosek o postępowanie weryfikacyjne.
Po naszej akcesji do UE w mocy pozostaną natomiast środki stosowane
dotychczas wobec polskich eksporterów przez kraje trzecie.