Do Komisji Europejskiej trafił wniosek o rejestrację nazwy pochodzenia produktu rolnego "fasola „Piękny Jaś” z Doliny Dunajca lub fasola z Doliny Dunajca". Wniosek zgłosiła spółdzielnia "Dolina Dunajca" zrzeszająca producentów fasoli.
Uprawa Fasoli „Piękny Jaś” obejmuje gminy leżące w granicach administracyjnych województwa małopolskiego, w Dolinie Dunajca tj. Gródek nad Dunajcem, znajdujący się w powiecie nowosądeckim, Zakliczyn, Pleśna, Wojnicz, Tarnów, Wietrzychowice, Żabno, Radłów, Wierzchosławice z terenu powiatu tarnowskiego, Czchów mieszczący się w granicach powiatu brzeskiego oraz Gręboszów z powiatu dąbrowskiego.
Nasiona fasoli Piękny Jaś należą do największych w obrębie gatunku fasoli wielokwiatowej, są gładkie, dobrze wypełnione, jednolite w kształcie. Tradycja uprawy tej fasoli, znanej także jako groch „piechuotny”, związana jest z terenem Doliny Dunajca od wielu pokoleń.
Chroniona nazwa pochodzenia (PDO) jest jednym z oznaczeń tradycyjnych produktów rolnych w UE, których celem jest ochrona produktów regionalnych i zapewnienie autentyczności produktów wytwarzanych tradycyjnie na określonym obszarze.