Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał opinię dotyczącą wpływu klonowania zwierząt na bezpieczeństwo żywności, zdrowie zwierząt oraz stan środowiska naturalnego.
W opinii podkreślono, iż nie ma szczegółowych badań naukowych, by przyjąć jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Jedynie w przypadku bydła i wieprzowiny przeprowadzono wystarczającą ilość badań. Wykazały one, iż klonowanie ma negatywny wpływ na stan zwierząt. Jednocześnie wskazano, iż mięso i mleko zwierząt sklonowanych nie różni się, w kwestii bezpieczeństwa, od mięsa i mleka zwierząt naturalnych, przy założeniu, iż są to zwierzęta zdrowe, podlegające odpowiednim kontrolom. Co do wpływu na stan środowiska również wskazano na ograniczony stan przeprowadzonych badań.
W lutym 2007 r., po ogłoszeniu przez Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA) możliwości dopuszczenia do obrotu produktów żywnościowych wytwarzanych ze sklonowanego bydła, trzody chlewnej i kóz, Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o przedstawienie opinii na temat wpływu zwierząt sklonowanych, ich potomstwa oraz pochodzących od nich produktów na bezpieczeństwo żywności, zdrowie zwierząt oraz środowisko naturalne.
Obok opinii EFSA, wydana została również inna, dotycząca etycznych konsekwencji klonowania zwierząt w celu produkcji żywności. W opinii tej Europejska Grupa do spraw Etyki w Nauce i Nowych Technologiach (EGE) wyraziła wątpliwość, czy klonowanie zwierząt w celu produkcji żywności jest etycznie uzasadnione. Ustalenie, czy problemy te dotyczą również potomstwa sklonowanych zwierząt, wymaga przeprowadzenia dalszych badań naukowych – stwierdzono w dokumencie.