Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Unii nie ma raju

1 września 2004

Słoweńcy, wbrew obawom unijnych ekspertów, nie jadą masowo do pracy w krajach dawnej Piętnastki. Natomiast coraz częściej obywatele Wielkiej Brytanii kupują w Słowenii domy, a brytyjskie firmy przenoszą tam swoje centra.

- Wiele firm zagranicznych otworzyło tutaj przedstawicielstwa. To spokojny przyczółek na bałkańskim rynku – powiedział Alistair Green W Słowenii mieszka 2 miliony osób, bezrobocie wynosi 7%. Średnia płaca jest ponad dwukrotnie większa niż w Polsce. Produkt krajowy brutto wynosi 77% średniej unijnej, w Polsce tylko 46%. Ale także Polacy nie ruszyli masowo do pracy za granicą.

Dziś mogą pracować w Wielkiej Brytanii, Irlandii, i wszystkich nowych krajach Unii z wyjątkiem Malty. Szwecja, Holandia i Dania zastrzegły, że mogą wprowadzić limity zatrudnienia. Pozostałe kraje wprowadziły 2 letnie okresy przejściowe. Najdłużej, - co najmniej 5 lat poczekamy na pracę w Niemczech i Austrii. Do Wielkiej Brytanii po 1 maja przyjechało 50 tysięcy Polaków. Po miesiącu zostało niewiele ponad 7 tysięcy. Wielu z nich koczuje na dworcu Victoria. Burmistrz Westminster - dzielnicy Londynu zaproponował, wszystkim Polakom, którzy chcą wrócić do kraju, że opłaci im za bilet. Do Irlandii, w maju przyjechało nie więcej niż tysiąc osób. W Szwecji w pierwszym półroczu pobyt przedłużyło 1300 Polaków. Tak więc - po 1 maja, Polacy nie zalali rynków pracy w Unii. Czy barierą jest tylko język, czy jednak liczymy na pracę w kraju?


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę